18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kuriozalna instalacja

Wizerunek Rydzyka na ogromnym witrażu w kościele. Święty za życia?

04.07.2019  12:47
Wizerunek Rydzyka na ogromnym witrażu w kościele. Święty za życia?
Wizerunek Rydzyka na ogromnym witrażu w kościele. Święty za życia? Fot: Maciej Luczniewski/REPORTER i Twitter

O tym, że Toruń zdominowany jest przez Tadeusza Rydzyka - wiemy od dawna. Jednakże w to, że jego podobizna wisi w kościele na gigantycznym ołtarzu... trudno uwierzyć. Mimo wszystko - to rzeczywistość. Redemptorysta wygląda na nim, jakby stał się świętym za życia. 

Tadeusz Rydzyk uwieczniony na pięknym, kościelnym witrażu. Koło niego stoi papież Jan Paweł II i tłumy szczęśliwych Polaków. Czy to już jest przegięcie? Odpowiedź brzmi - zdecydowanie tak!

Wiadomo od dawna, że Toruń stał się niemalże twierdzą przedsiębiorczego redemptorysty. Wiadomo również, że wiele Rydzykowi wolno - nie wiadomo jednak jeszcze, że robi się z niego świętego jeszcze za życia.

Tadeusz Rydzyk na witrażu niczym święty

Tadeusz Rydzyk wszystko robi z rozmachem. Porusza się drogimi samochodami, robi ogromne gale, na które zaprasza wszystkich lubianych przez siebie polityków i nie żyje w szeroko rozumianym ubóstwie. Na świątyniach, które buduje - również nie oszczędza. 

Wystarczy spojrzeć na Kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, który przez Torunian nazywany jest po prostu "kościołem o. Rydzyka". Świątynia buduje się od 2012 roku i już kilka lat temu wzbudziła ogromne kontrowersje. Dlaczego? Otóż dlatego, że na jednym z gigantycznych witraży widzimy... ojca Rydzyka.

Na sprawę pierwszy zwrócił uwagę Tomasz Lis na swoim Twitterze. 

Wtedy jednak ucichła, ale ponownie wróciła z całą mocą. Ludzie nie kryją głosów oburzenia - umieszczanie się na witrażu, tuż obok św. Jana Pawła II, wygląda jak kanonizacja za życia. Najwyraźniej Rydzyk naprawdę nie posiada absolutnie żadnej samokrytyki. 

"Toruńskie arcydzieło" zostało zaprojektowane przez artystów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Czy można uznać coś za większą oznakę megalomanii? Ciężko stwierdzić. Niemniej, ojciec Tadeusz z pewnością nas jeszcze zaskoczy.