18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Chcą zmienić nazwę województwa. Celem jest równouprawnienie

Redakcja
19.02.2019  14:42
Zmiana nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie? chce tego Stowarzyszenie „Beskidzki Dom”. Czy kolejny krok to autonomia Śląska?
Zmiana nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie? chce tego Stowarzyszenie „Beskidzki Dom”. Czy kolejny krok to autonomia Śląska? Fot: East News/Andrzej Hulimka/REPORTER

Czy województwo śląskie czeka zmiana nazwy? Jeśli Stowarzyszenie Beskidzki Dom dopnie swego, mapa Polski zostanie wzbogacona o województwo śląsko-małopolskie. Petycja podpisana przez Oddział Górali Żywieckich - Związek Podhalan, Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej wkrótce trafi do marszałka i wojewody. Wniosek zostanie złożony do Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Województwo śląskie miałoby zmienić nazwę na śląsko-małopolskie. Grzegorz Wnętrzak (Stowarzyszenie „Beskidzki Dom”) w rozmowie z polsatnews.pl powiedział, że ziemia częstochowska, części powiatu bielskiego, Żywiecczyzny, ziemi zagłębiowskiej to historycznie Małopolska. Chce zmiany nazwy dla poszanowania dziedzictwa regionów, bo ok. 50 procent powierzchni województwa śląskiego to region inny, niż Śląsk.

Zdaniem Wnętrzaka zacznie się dyskusja o tożsamości województwa. Zwrócił uwagę, że przez długi czas Śląsk nawet nie należał do Polski, a ma silne tradycje regionalne stawiane ponad narodowe. Uważa, że w tym kontekście Małopolanie czują się dyskryminowani.

Ta akcja nie jest skierowana przeciwko komuś; nie jest wymierzona, żeby odebrać komuś tożsamość, ale ma na celu równouprawnienie i dowartościowanie tych mieszkańców małopolskiej części województwa śląskiego, którzy nie identyfikują się ze Śląskiem – powiedział Wnętrzak. (dziennikzachodni.pl)

Przeczytaj więcej
Komentarze