18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Gdański WOŚP i obniżone wymogi bezpieczeństwa. Finał nie był imprezą masową

Redakcja
15.01.2019  10:44
27. finał WOŚP w Gdańsku to nie była impreza masowa. Atak nożownika na prezydenta Adamowicza i obniżone wymogi bezpieczeństwa. Adamowicz zmarł, wkrótce pogrzeb.
27. finał WOŚP w Gdańsku to nie była impreza masowa. Atak nożownika na prezydenta Adamowicza i obniżone wymogi bezpieczeństwa. Adamowicz zmarł, wkrótce pogrzeb. Fot: East News/KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Atak nożownika na prezydenta Adamowicza to wynik zbyt słabej ochrony? 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku nie miał statusu imprezy masowej. Wymogi bezpieczeństwa były obniżone.

Jak podaje TVP Info, 11 grudnia złożono wniosek o zgodę na „wykorzystanie drogi w sposób szczególny”. Wydano pozytywną decyzję. Podjął ją Zespół do spraw Zarządzania Ruchem Urzędu Miasta z upoważnienia prezydenta Gdańska. Dotyczyła ul. Bogusławskiego i Targu Węglowego. Komendanta wojewódzki policji w Gdańsku także wydał pozytywną opinię dotyczącą wniosku o zorganizowanie imprezy na Targu Węglowym.

ZOBACZ TEŻ: Szokujące komentarze Krystyny Pawłowicz po ataku na prezydenta Adamowicza

TVP.info przypomina, że jeśli impreza jest organizowana na zasadzie wykorzystywania drogi w sposób szczególny, to wymogi bezpieczeństwa są mniejsze. Nie trzeba np. wyznaczać kierownika do spraw bezpieczeństwa. Policja odpowiada jedynie za bezpieczeństwo w zakresie ruchu na drodze.

ZOBACZ TEŻ: To on zabił prezydenta Adamowicza. Wiadomo, kim jest Stefan W.

Zawody sportowe, rajdy, wyścigi, przewóz osób kolejką turystyczną i inne imprezy, które powodują utrudnienia w ruchu lub wymagają korzystania z drogi w sposób szczególny, mogą się odbywać pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa porządku podczas trwania imprezy oraz uzyskania zezwolenia na jej przeprowadzenie  - zapisano w art. 65 Prawa o ruchu drogowym. (tvn24.pl)

Takie przepisy nie wymuszają na organizatorze między innymi wyznaczenia kierownika do spraw bezpieczeństwa, wyznaczenia i oznakowania terenu imprezy masowej, wyznaczenia stanowiska dowodzenia i ustalenia sposobu łączności ze służbami czy też przygotowania odpowiedniej ilości służb informacyjnych i porządkowych we właściwych proporcjach i odpowiednim przeszkoleniem  - powiedział ekspert do spraw bezpieczeństwa Marcin Samsel. ( tvn24.pl)

Organizatorzy WOŚP w Gdańsku i wymogi bezpieczeństwa

Z dokumentów ma wynikać, że wobec organizatorów imprezy WOŚP na Targu Węglowym postawiono wymagania zbieżne z wymogami ustawy o organizacji imprez masowych. TVN24.pl podaje, że organizatorzy zapewniają o zobowiązaniu wynajętej firmy ochroniarskiej do traktowania koncertu jako imprezy masowej.

Zobowiązaliśmy firmę, żeby między 14.30 a 21.30 pracowało co najmniej 47 ochroniarzy, opracowano plany bezpieczeństwa, a przedstawiciel Tajfuna został kierownikiem do spraw bezpieczeństwa imprezy -  skomentował sprawę Organizator gdańskiego Finału WOŚP. (tvn24.pl)

ZOBACZ TEŻ: Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje

Przeczytaj więcej
Komentarze