18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zakaz handlu w niedziele to dla Polaków oszczędność

Redakcja
01.03.2019  14:26
Przez zakaz handlu w niedzielę aż 16 procent Polaków oszczędza
Przez zakaz handlu w niedzielę aż 16 procent Polaków oszczędza Fot: pixabay

Co szósty Polak deklaruje, że z powodu wprowadzonego rok temu zakazu handlu w niektóre niedziele, jego wydatki zmalały. Tak wynika z najnowszego badania, które miało zbadać wpływ niehandlowych niedziel na budżet domowy.

Badanie „Wpływ niedziel wolnych od handlu na budżet domowy‟, które przeprowadzone zostało przez firmę Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor, pokazuje dość ciekawy aspekt obowiązującego od roku zakazu handlu w niektóre niedziele. Okazuje się, że spora część Polaków widzi wymierne skutki takiego stanu rzeczy w postaci większych oszczędności.

Badanie przeprowadzono w listopadzie 2018. Wzięło w nim udział 1296 dorosłych mieszkańców Polski. Spośród tej grupy 16 procent wskazało, że po wprowadzeniu niedziel niehandlowych ich wydatki spadły. Jednak jest też grupa 6 procent badanych, którzy stwierdzili, że wydają więcej niż przed wejściem w życie ustawy regulującej handel w niedziele.

Kto zaoszczędził na niedzielach niehandlowych?

Na niedzielach bez handlu najczęściej oszczędzają osoby pomiędzy 18 a 44 rokiem życia. Wśród tej grupy wiekowej od 19 do 24 procent ankietowanych potwierdza, że w ich portfelach zostaje więcej pieniędzy. Niestety nie wskazano o jakich kwotach mowa.

W badaniu zawarto także drugą stronę medalu, która mówi o tym, że od 7 do 9 procent badanych w wieku pomiędzy 18 a 44 rokiem życia, wydaje więcej.

Niedziela bez handlu? Nie w internecie

Mimo że od początku 2019 roku sklepy stacjonarne otwarte są jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca, sprzedaż przez internet nie ma ograniczeń. Według badania to właśnie sklepy internetowe najwięcej zyskują na niedzielnym zakazie handlu.

Co więcej, są one również przyczyną zwiększonych wydatków wspomnianych kilku procent ankietowanych. Dokładnie 47 procent z nich wskazało, że częściej i więcej kupują przez internet.

Przeczytaj więcej
Komentarze