18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Alarm epidemiologiczny

Zjadł kebab i umarł. "Zatrute mięso z Polski, setki chorych"

Wojciech Kozicki
17.08.2023  09:19
Zjadł kebab i umarł. Wykryto zatrute mięso drobiowe z Polski i salmonellę. Skład kebabów w Niemczech pod lupą
Zjadł kebab i umarł. Wykryto zatrute mięso drobiowe z Polski i salmonellę. Skład kebabów w Niemczech pod lupą Fot: Value Stock Images/East News, Value Stock Images/East News/Panther Media

Kebab zabił. Wiele osób zakażonych groźną bakterią, w tym jedna ofiara śmiertelna. Mięso drobiowe z Polski powodem masowego zatrucia w Austrii i Niemczech. Skład kebabów pod lupą Agencji Bezpieczeństwa Żywności. Co jest w kebabie i jak się robi kebaby?

Kebab w Austrii i masowe zatrucie salmonellą. Potwierdzono, że 63-letni Austriak z Karyntii zmarł po zjedzeniu kebaba. W sumie w Austrii zachorowało w Austrii 27 osób. Austriacka Agencja Bezpieczeństwa Żywności (AGES) podaje, że źródłem zakażenia jest  prawdopodobnie mięso drobiowe do kebaba importowane z Polski. Chodzi konkretnie polskie mięso z kurczaka na szaszłyki do kebaba.

Trujący kebab. Skład kebabów i salmonella w Niemczech

Jak podaje Wirtualna Polska, austriackie służby odnotowały do tej pory trzy ogniska choroby. Przypisuje się je szczepowi salmonella enteritidis. Na tym jednak nie koniec, bo ponad 100 osób zachorowało w Niemczech, Danii, Francji, Holandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Wiele osób musiało zostać hospitalizowanych.

Salmonella w tanim mięsie z Polski wywołała ogólnoeuropejską falę infekcji. W Austrii choruje już 27 osób. Według AGES zakażenia pojawiły się we wszystkich krajach związkowych Austrii, z wyjątkiem Tyrolu - - Wirtualna Polska cytuje austriacki portal Kronen Zeitung.

Agencja Bezpieczeństwa Żywności prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Osoby chore na salmonellę potwierdziły, że jadły kebaba z kurczaka tuż przed zachorowaniem. Podano jednak, że „tylko w jednym przypadku próbki żywności i środowiska faktycznie wykazały obecność salmonelli w jednej firmie i sprzedawanym tam kebabie".

Co naprawdę jest w Kebabie? Skład kebabów pod lupą. Może być to poważny cios w polską branżę mięsną.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje