18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Trzeba mieć zdrowie, by chorować

Zmiany w szpitalach. "Będą odsyłać chorych z SOR-ów"

Wojciech Kozicki
20.11.2023  15:35
Ministerstwo Zdrowia i szef resortu Katarzyna Sójka wprowadzają zmiany w szpitalach i nowe przepisy od 1 stycznia
Ministerstwo Zdrowia i szef resortu Katarzyna Sójka wprowadzają zmiany w szpitalach i nowe przepisy od 1 stycznia Fot: Marek BAZAK/East News

Polska służba zdrowia jest obłożnie chora, a może być jeszcze gorzej. Szykują się zmiany w szpitalach na SOR-ach. Od 1 stycznia mają wejść w życie nowe przepisy na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Polacy nie otrzymają pomocy lekarza?

Trzeba mieć niezłe zdrowie, by chorować w Polsce. Ministerstwo Zdrowia i szef resortu Katarzyna Sójka szykują projekt rozporządzenia ws. zmian w dokumentacji medycznej. Od 1 stycznia mają wejść w życie nowe przepisy na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Niekoniecznie wyjdą one pacjentom na zdrowie.

Kolejki na SOR i zmiana przepisów. Szpitale odeślą pacjentów

Jak zmniejszyć kolejki w szpitalach na SOR-ach? Jak wyjaśnia „Fakt”, Ministerstwo Zdrowia w tym celu chce od 1 stycznia zmienić przepisy. Pielęgniarka, lekarz lub ratownik w trakcie triażu będą mogli zdecydować, że pacjent nie wymaga pilnej opieki lekarskiej. Wówczas zostanie skierowany do poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w tym do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (jeśli trafił na SOR wieczorem, w nocy lub w święta).

Osoby, które po triażu mają zostać zakwalifikowane jako przypadki stabilne, zostaną przekierowane do przychodni POZ (jeśli pacjent trafi na SOR w ciągu dnia) lub do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (jeśli trafi na SOR w nocy lub w święto). Co ważne, nie będą musiały czekać na lekarza dyżurnego SOR, od razu będą mogły udać się do przychodni. Co ważne, do końca roku już przy każdym szpitalnym oddziale ratunkowym powinien działać, będzie punkt nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej- wyjaśnia „Fakt”.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, „przekierowanie to nie stanowi odmowy udzielenia świadczeń zdrowotnych w SOR, gdyż decyzję o odmowie udzielania świadczeń zdrowotnych w oddziale może podjąć jedynie lekarz". Pacjent sam będzie mógł wybrać czy uda się do przychodni, czy jednak zdecyduje się na oczekiwanie na pomoc na SOR.

Projekt obecnie jest na etapie konsultacji. Czeka też na finalny podpis minister zdrowia Katarzyny Sójki. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, do 31 grudnia 2023 roku przy każdym SOR-ze funkcjonować powinien już punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Co więcej, „historia choroby stanowiąca wewnętrzną dokumentację medyczną będzie miała ograniczony zakres, zaś do jej zamknięcia nie będzie wymagany podpis lekarza”.

Karta segregacji medycznej z odpowiednią adnotacją o braku wskazań do leczenia w SOR będzie dokumentem kończącym pobyt pacjenta na szpitalnym oddziale ratunkowym i zyska "status indywidualnej dokumentacji medycznej zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej (a więc zastąpi kartę informacyjną z leczenia szpitalnego)- wyjaśnia Gazeta Prawna.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje