18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

brawo!

Greta Thunberg nominowana do Nobla. Ma tylko 16 lat!

14.03.2019  16:38
Greta Thunberg samotnie protestuje preciwko zmianom klimatycznym
Greta Thunberg samotnie protestuje preciwko zmianom klimatycznym Fot: Eastnews

Komitet Noblowski przyjął nominację 16-letniej Grety Thunberg do Pokojowej Nagrody Nobla. Dziewczynka od sierpnia prowadzi strajk przeciwko zmianom klimatycznym spowodowanym działalnością człowieka.

To właśnie społeczna działalność Grety Thunberg została doceniona przez kilku polityków ze Szwecji i Norwegii, którzy zgłosili jej kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Szwedzcy politycy Jens Holm i Håkan Svenneling ze Szwecji oraz trzej politycy z Norwegii:Freddy André Øvstegård, Mona Fagerås i Lars Haltbrekken wystawili kandydaturę dziewczynki do zdobycia tej wyjątkowej nagrody.

Greta Thunberg strajkuje

16-latka dostrzeżona została ze względu na swój upór i determinację w wyrażaniu opinii na temat zmian klimatycznych na świecie. Od sierpnia 2018 roku, co piątek, konsekwentnie rezygnuje z pójścia do szkoły i udaje się pod siedzibę szwedzkiego parlamentu w Sztokholnie, gdzie protestuje przeciwko zmianom klimatycznym spowodowanym działalnością człowieka. Jej strajk określany jest jako „Skolstrejk för klimatet”, czyli strajk szkolny w sprawie klimatu.

Poza szwedzkim parlamentem Greta protestowała już także w Londynie i Brukseli. Była ona również gościem na organizowanym pod koniec ubiegłego roku Szczycie Klimatycznym w Katowicach. Pojawiła się również na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Zobacz także

16-latka inspiruje ludzi do działania

Jej postawa musiała bardzo spodobać się politykom, skoro postanowili ją zgłosić do Pokojowej Nagrody Nobla. Jak informuje portal interia.pl, Freddy André argumentował w jednym wywiadów, że postawa Grety Thunberg stała się inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie, którzy również rozpoczęli swoje protesty. To jego zdaniem olbrzymi wkład w pokój na świecie.

Prawdą jest, że wieść o protestującej samotnie 16-latce szybko obiegła Szwecję a także cały świat, a wesprzeć Gretę w jej walce postanowiło wielu ludzi.

Pokojowa Nagroda Nobla

Nominacja Grety Thunberg jest zaskakująca przede wszystkim ze względu na jej wiek, ale pokazuje, że przysłużyć się Ziemi można zawsze. Dziewczynka będzie jednak miała sporą konkurencję, gdyż do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla nominowano aż 301 osób. Wśród nich jest m.in. prezydent USA Donald Trump.

Przypomnijmy też, że na początku roku w mediach pojawiła się informacja o tym, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została nominowana do tej nagrody. Informacje te okazały się mocno przesadzone.

logo Tu się dzieje