18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

[*]

18-latka zmarła po szczepieniu! Zabiła ją AstraZeneca?

Emilia Waszczuk
11.06.2021  08:34
18-latka zmarła po szczepieniu AstraZeneką
18-latka zmarła po szczepieniu AstraZeneką Fot: Lutsenko_Oleksandr/Shutterstock

Dramatyczne doniesienia. Nastolatka przyjęła szczepionkę firmy AstraZeneca i zmarła. Trwa debata o całkowitym wycofaniu preparatu z użycia.

Szczepienia mogą być niebezpieczne? Do wielkiego dramatu doszło we Włoszech, gdzie po przyjęciu preparatu firmy AstraZeneca zmarła młodziutka dziewczyna. U 18-latki pojawiły się zakrzepy i doszło do krwotoku mózgowego.

Camilla została zaszczepiona 25 maja – tego dnia w Ligurii zorganizowano dzień otwarty, w którym szczepionkę przyjąć mogli wszyscy chętni powyżej 18 roku życia. Niestety dla nastolatki skończyło się to tragicznie.

18-latka zmarła po szczepieniu

Dziewczyna trafiła do szpitala, wystąpiły u niej zakrzepy krwi, doszło też do krwotoku. Przeszła podwójną operację, jednak lekarzom nie udało się jej uratować.

Teraz we Włoszech trwa debata na wycofanie preparatu AstraZeneca w szczepieniu osób poniżej 30-40 lat. Eksperci zastanawiają się także, czy – w dobie znacznej poprawy sytuacji pandemicznej – nie zrezygnować z kontrowersyjnego preparatu całkowicie. Wszak na rynku dostępne są inne szczepionki, które rzadziej doprowadzają do ciężkich powikłań.

Tymczasem w Polsce szczepienia AstraZeneką zostały zawieszone. decyzja ta nie została jednak podjęta z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów, a przez nieregularne dostawy preparatu.