18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

zabójcze szczepienia?

Czarna seria. 23 zgony po szczepionce na COVID-19

Emilia Waszczuk
18.01.2021  19:52
Ludzie umarli po szczepionce na COVID-19
Ludzie umarli po szczepionce na COVID-19 Fot: Melinda Nagy/Shutterstock

Dramatyczne doniesienia z Norwegii, gdzie szczepieni są seniorzy i pensjonariusze DPS. Po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 zmarły aż 23 osoby.

Szczepionka przeciw COVID-19 budzi strach w wielu osobach na całym świecie, a informacje takie jak te z Norwegii, zdecydowanie ich nie uspokoją. Wbrew spiskowym teoriom szczepionki nie są robione z ludzkich płodów, nie ma w nich też czipów. Okazuje się jednak, że dla niektórych ludzi mogą być niebezpieczne.

Do tej pory na świecie dopuszczono kilka różnych szczepionek przeciw SARS-COV-2, jedną z nich jest preparat firm Pfizer i BioNTech. Ta sama szczepionka jako pierwsza dotarła do Polski i z nią dziś mamy potężne problemy. Producenci nagle zmniejszyli obiecywane dostawy i szczepienia stanęły.

Szczepienia przeciw COVID-19. 23 osoby zmarły

Szczepionka Pfizer wykorzystywana jest także w Norwegii, gdzie pierwszą grupą poddaną szczepieniom są seniorzy - pensjonariusze DPS. Niestety wkrótce po podaniu preparatu, aż 23 osoby zmarły.

Czy śmierć u seniorów wywołała szczepionka, a może to tylko nieszczęśliwy zbieg okoliczności? Sprawę badają norwescy lekarze.

To może być tylko koincydencja, nie mamy jeszcze pewności

- powiedział dyrektor Norweskiej Agencji Medycznej Steinar Madsen.

Wiadomo, że wszystkie zmarłe osoby były w mocno podeszłym wieku (miały ponad 80 lat) i określane były jako "chorowite". - Nie ma pewności, czy zgony te można wiązać z tymi szczepieniami - mówi Madsen.

Szczepionka groźna dla seniorów?

Jak na razie sekcję zwłok przeprowadzono u 13 z 23 zmarłych i okazuje, że wystąpiły u nich skutki uboczne typowe dla przyjęcia szczepionki. Problem w tym, że objawy te dla osób zdrowych, młodych lub w sile wieku są zupełnie niegroźne, jednak u schorowanego seniora mogą okazać się trudne do przejścia. Mowa między innymi o gorączce, biegunce i nudnościach.

Norwegowie uspokajają i apelują, by nie bać się szczepień, bo preparaty dopuszczone do użytku w przypadku osób zdrowych są całkowicie bezpieczne. Norwescy lekarze mają jednak za zadanie lepiej analizować, komu podawać szczepionkę i w przypadku osób w mocno podeszłym wieku, schorowanych, dyskutować to z samym zainteresowanym i jego rodziną.

Tymczasem zgony po podaniu szczepionki Pfizer i BioNTech wystąpiły nie tylko w Norwegii, choć tu jest ich jak na razie najwięcej. 10 osób w mocno podeszłym wieku zmarło po szczepieniu w Niemczech, 4 w Szwajcarii.

Czytaj także