18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

szczepienie albo kasa

ANTYSZCZEPIONKOWCY BĘDĄ PRACOWAĆ ZA DARMO. Nowe prawo

Emilia Waszczuk
11.10.2021  16:25
Szczepienie albo kasa. Antyszczepionkowcy będą pracować za darmo
Szczepienie albo kasa. Antyszczepionkowcy będą pracować za darmo Fot: Aleksey Boyko/Shuettestock

Nowe prawo zmusi proepidemików do szczepień? Od piątku w życie wchodzą przepisy, które odetną osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 od wynagrodzeń.

Nowe restrykcyjne prawo w walce z pandemią koronawirusa. Włochy idą na całość - już od piątku we wszystkich zakładach pracy obowiązywać będą paszporty coidowe. Bez szczepienia, statusu ozdrowieńca lub aktualnego testu nie będzie można wejść do pracy, co więcej, ucięte zostaną wynagrodzenia.

Dotąd podobne prawo obowiązywało w lokalach gastronomicznych, siłowniach, muzeach i środkach transportu. Od 15 października kontrola Green Pass obejmie każde miejsce pracy w kraju. W tym samym czasie władze Włoch przewidują przekroczenie granicy 80 procent wyszczepienia społeczeństwa.

Szczepienie albo wypłata. Antyszczepionkowcy bez pensji

Jak podają włoskie media, nowe przepisy obejmą około 23 milionów pracowników, w tym 14 milionów w sektorze prywatnym. Na kilka dni przed zmianami, prawa do przepustki nie posiada około 3,5 miliona osób. Dokładnie tyle samo zostanie... odciętych od pieniędzy.

Kto bowiem będzie próbował pracować bez szczepienia, statusu ozdrowieńca bądź aktualnego testu na COVID-19, zagrożony jest nie tylko wysoką grzywną (600-1500 euro), ale też utratą wynagrodzenia. Osoby uchylające się od wyrobienia sobie przepustek stracą prawo do wypłat. Rząd rozważał także opcję zawieszenia ich w pracy, jednak z tego pomysłu zrezygnował. Teraz pracownicy muszą pracować, ale za darmo.

Kontrola Green Pass we Włoszech

Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie przebiegać ma weryfikowanie przepustek. Wiadomo za to, że za brak kontroli firmom grozić będą grzywny od 400 do 1000 euro. Niezaszczepieni pracownicy będą mogli otrzymać przepustkę po wykonaniu nawet szybkiego testu antygenowego, ale muszą go sobie sami opłacić i powtarzać co dwa dni. Cenę testów ze względu na zmiany w prawie obniżono z 20 do 15 euro.

Z nowych przepisów wyłączone zostaną osoby, u których lekarz wydał przeciwwskazania do szczepienia przeciw COVID-19.