18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Makabra

Afganistan. Atak rakietowy na lotnisko. Ludzie są przerażeni

30.08.2021  08:50
Afganistan. Atak rakietowy
Afganistan. Atak rakietowy Fot: WAKIL KOHSAR/AFP/East News

Afganistan wciąż jest na ustach całego świata. Sytuacja w tym kraju przeraża przede wszystkim jego mieszkańców, ale również postronnych obserwatorów. Pogłoski o ataku rakietowym na lotnisko w Kabulu wywołały popłoch.

Afganistan niezmiennie ogarnięty jest strachem i wielkim dramatem. W wojennym zamieszaniu ludzie cierpią z powodu niewysłowionego przerażenia. Przypominamy, że cały kraj znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji, odkąd wojska amerykańskie opuściły jego teren po prawie 20 latach stacjonowania, a talibowie przejęli władzę. 

W najgorszej sytuacji znajdują kobiety i dzieci, których dotyka najwięcej skandalicznych zasad wprowadzonych przez religijnych ekstremistów. Ludzie w panice opuszczają swoje domy i szukają schronienia gdzie indziej. Największe zamieszanie panuje na lotnisku w Kabulu, dlatego, kiedy świat usłyszał o ataku rakietowym na to miejsce — zgodnie złapał się za głowę. 

Afganistan. Atak rakietowy na lotnisko

Jak potwierdzają miejscowi dziennikarze, odgłosy rakiet dało się słyszeć nad ranem w rejonie Kabulu. Strach opanował wszystkich, że oto sytuacja miejscowych pogarsza się jeszcze bardziej, niż można było przypuszczać.

Pięć rakiet zostało wystrzelonych na międzynarodowe lotnisko w Kabulu, ale zostały przechwycone przez system obrony przeciwrakietowej

- powiedział w rozmowie z agencją Reutera amerykański urzędnik. Jak dodał, wstępne raporty nie wskazują na straty po stronie armii Stanów Zjednoczonych. 

W Afganistanie wciąż trwa akcja wycofywania wojsk amerykańskich. Dodatkowo, jak poinformował Biały Dom, podczas gigantycznego mostu powietrznego, który uruchomiono 14 sierpnia, w przeddzień zajęcia Kabulu przez talibów, z Afganistanu ewakuowano ok. 114 tys. osób.

W międzyczasie doszło do strasznego wydarzenia w postaci zamachu terrorystycznego. Miał on miejsce w Kabulu z ub. czwartek, a przyznało się do niego tzw. Państwo Islamskie Chorasanu (IS - K). Zginęło ponad 100 osób, w tym 13 żołnierzy USA i 2 brytyjskich. W niedzielę Pentagon poinformował o zniszczeniu przy pomocy drona pojazdu wypełnionego materiałami wybuchowymi, który miał jechać w kierunku lotniska.

Jakie dramaty spadną jeszcze na pozostałe w Afganistanie osoby? Strach nawet pomyśleć...

Czytaj także