18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe prawo, bezkarnie zabijają

Talibowie atakują kobiety. "Wydać córki na niewolnice"

Wojciech Kozicki
18.08.2021  15:21
Kobiety w Afganistanie prześladowane przez talibów. Surowe prawo, gwałty i śmierć
Kobiety w Afganistanie prześladowane przez talibów. Surowe prawo, gwałty i śmierć Fot: ASSOCIATED PRESS/East News/UESLEI MARCELINO - zdjecie ilustracyjne

Afganistan został przejęty talibów, którzy zaczęli już swoje krwawe i brutalne rządy. Na celowniku radykałów znalazły się kobiety, którą są mordowane np. za brak burki, noszenie zbyt ciasnej burki lub wychodzenie z domu bez nadzoru mężczyzny.

Zaczęły się morderstwa kobiet w Afganistanie po przejęciu kraju przez talibów. 21-letnia Nazanin z wioski Samar Qandian została zabita, chociaż miała na sobie burkę zasłaniającą twarz. Talibowie uznali jednak, że materiał zbytnio przylegał do ciała. Co więcej, nie spodobało im się, że kobieta wyszła z domu bez towarzystwa męskiego krewnego, co jest nowym prawem na zajętych terenach w ramach represji. Właściciele salonów kosmetycznych w Kabulu usuwają zdjęcia kobiet z witryn, obawiając się zemsty talibów.

Kobiety w Afganistanie na celowniku talibów

Jak podają media, Nazanin została zaatakowana, gdy opuściła swój dom i miała wsiąść do pojazdu, by wyjechać do Balch, stolicy prowincji Mazar-i Szarif. Do zbrodni doszło na początku tygodnia. Rzecznik Zabihullah Mudżahid zaprzecza, że talibowie dokonali tego zabójstwa.

Niedawno pojawiały się doniesienia, że bojownicy zażądali, by Afgańczycy wydali swoje nastoletnie córki jako niewolnice seksualne grupom terrorystycznym – donosi tvp.info.

W mediach pojawiają się kolejne informacje o kobietach zabitych za brak burki. Niektóre źródła donoszą, że Afganki są zmuszane małżeństw z bojownikami i pozostawania w domu. Muszą również znosić publiczną chłostę. Jednocześnie islamscy radykałowie zapewniają, że będą respektować prawa kobiet.

To pułapka, chcą nas wywabić z naszych domów, by później nas ukarać – powiedziała mieszkanka Kabulu w rozmowie z BBC.

Eksperci na całym świecie obawiają się, że niektóre z ciężko wywalczonych praw, które afgańskie kobiety zdobyły w ciągu dwóch dekad, mogą zostać cofnięte. Kiedy talibowie rządzili krajem od połowy lat 90. do 2001 r., odebrano kobietom głos, możliwość pracy, edukacji, samodzielnego decydowania o sobie. Jeśli chciały wyjść z domu, musiały być pilnowane przez męskiego krewnego – podaje ofeminin.pl.