18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Białoruski dramat

Łukaszenka ROZSZERZA karę śmierci

18.05.2022  20:03
Łukaszenka rozszerza karę śmierci na Białorusi
Łukaszenka rozszerza karę śmierci na Białorusi Fot: Laski Diffusion/Laski Diffusion/East News

Aleksandr Łukaszenka idzie o krok dalej w swoim reżimie, który zaprowadził na Białorusi. Tym razem prezydent rozszerza karę śmierci. Za co można zginąć pod sądem w jego państwie?

Aleksandr Łukaszenka obok Władimira Putina jest aktualnie najbardziej nielubianym prezydentem na świecie. Nic dziwnego, jako jedyny nie potępił zbrodniczych działań wojennych Rosji.

Aleksandr Łukaszenka zatwierdził nowelizację białoruskiego kodeksu karnego, która przewiduje karę śmierci za "usiłowanie przeprowadzenia aktu terrorystycznego". Niezależny portal Nasza Niwa zwraca uwagę, że na Białorusi zarzuty związane w ten lub inny sposób z "terroryzmem" ma wielu więźniów politycznych.

Aleksandr Łukaszenka rozszerza karę śmierci

To jedynie potwierdza, że Łukaszenka nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swoje polityczne cele i pozbyć się wrogów zaprowadzonego przez siebie reżimu. Mimo tego, że Białoruś jest obecnie jedynym krajem w Europie i poradzieckiej Wspólnocie Niepodległych Państw, w którym nadal stosowana jest kara śmierci - prezydent nie tylko jej nie znosi, ale wręcz rozszerza.

Na Białorusi na karę śmierci nie można skazać jedynie kobiet oraz mężczyzn poniżej 18. i powyżej 65. roku życia. Według szacunków obrońców praw człowieka od powstania niezależnej Białorusi wykonano około 400 egzekucji, ta statystyka już przeraża, a teraz jeszcze się zwiększy.

Zmiany w kodeksie karnym zatwierdzone przez Aleksandra Łukaszenkę wejdą w życie 29 maja. Nowa wersja przepisów rozszerza możliwość zastosowania kary śmierci, która na Białorusi jest wykonywana przez rozstrzelanie.

Myślicie, że jest jeszcze szansa na opamiętanie się Łukaszenki?