18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wszystko w ogniu

Padł kolejny rekord temperatury. Tak źle jeszcze nie było

14.02.2020  08:19
Padł kolejny rekord temperatury. Tak źle jeszcze nie było
Padł kolejny rekord temperatury. Tak źle jeszcze nie było Fot: Shutterstock/Edmund O'Connor

Antarktyda płonie. Nie w sensie dosłownym, ale metaforycznym, mimo to - nie ma żartów. Padł kolejny rekord wysokiej temperatury, jak tak dalej pójdzie, lodu zabraknie szybciej niż myślimy. 

Antarktyda po raz kolejny pobiła rekord wysokiej temperatury. To już nie są żarty, kraina skuta lodem niedługo doszczętnie się stopi, naukowcy biją na alarm z całą mocą. 

W ostatnich dniach temperatura osiągnęła zawrotną wysokość 20,75 stopni Celsjusza. Pomiar zarejestrowano na wyspie Seymour, położonej na wschód od północnego krańca Półwyspu Antarktycznego, w argentyńskiej stacji badawczej Marambio.

Antarktyda: Padł rekord temperatury

Warto zaznaczyć, że średnia roczna temperatura na tej wyspie to - 1,5 st. latem i - 15 st. zimą, chociaż z uwagi na silne wiatry, temperatura spada czasem do -60 stopni Celsjusza.

Przekroczenie granicy 20 st. to znak, że w regionie dzieje się coś istotnego, widoczny jest wyraźny trend zmiany klimatu

- mówi badacz pracujący na wyspie.

Niestety, Półwysep Antarktyczny to najbardziej wysunięta na północ część Antarktydy. Jest jednocześnie jednym z najszybciej ocieplających się regionów na Ziemi - co widać gołym okiem.

W czasie ostatniego półwiecza temperatura zrosła tam o 3 stopnie Celsjusza. Zmiany te przyczyniają się do tak strasznego topnienia pokryty lodowej, że zaczyna się ona kruszyć. To zaś na przestrzeni nadchodzących stuleci może spowodować podniesienie poziomu mórz i oceanów na całym świecie o co najmniej trzy metry.

Dla wielu terenów oznacza to koniec istnienia.

Czytaj także
Przeczytaj więcej