przerażające zdjęcia

Apokalipsa w Australii. Ziemia płonie, kataklizm zabija ludzi i zwierzęta

03.01.2020  11:56
Apokalipsa w Australii. Ziemia płonie, kataklizm zabija ludzi i zwierzęta
  • Philippe François 5
  • Philippe François
  • Mireille Juchau
  • 13

    Zobacz
Apokalipsa w Australii. Ziemia płonie, kataklizm zabija ludzi i zwierzęta Fot: Philippe François/Facebook

przerażające zdjęcia

Apokalipsa w Australii. Ziemia płonie, kataklizm zabija ludzi i zwierzęta

03.01.2020  11:56

Pożary trawią Australię. W ogniu zginęło ponad pół miliarda zwierząt. Ogień zebrał też ofiary śmiertelne wśród ludzi - oficjalnie mówi się o 17 zmarłych i kilkunastu zaginionych.

Chmura dymu wywołana pożarami przekracza już swoją rozpiętością powierzchnię Europy - ma ponad 5 mln kilometrów kwadratowych. Jest tak ogromna, że wpływa nie tylko na Australię (gdzie m.in. tworzy własną pogodę), ale dociera też do Nowej Zelandii, "barwiąc" lodowce na żółto i czarno. 

Ludziom i zwierzętom zagraża nie tylko ogień, ale też toksyczny dym. Niebo w Australii zabarwiło się na czerwono. W powietrzu unosi się smog, który utrudnia oddychanie.

Chmura dymu wywołuje własną pogodę, w tym burze z piorunami, które wywołują kolejne pożary. Co gorsza, na weekend zapowiadany jest skok temperatur - ponownie przekroczą 40 stopni Celsjusza.

Ogień pochłania życia

W najbardziej zagrożonej części Australii - Nowej Południowej Walii - trwa ewakuacja mieszkańców. Na pomoc czeka kilka tysięcy ludzi. W sumie pozbawionych prądu jest około 50 tysięcy osób! Część z nich nie ma nawet dostępu do wody pitnej.

Pożary w Australii mogą trwać nawet kolejnych kilka miesięcy. Jedynym ratunkiem jest porządny deszcz i spadek temperatur - mówi premier Australii Scott Morrison.

Ekolodzy biją na alarm - już teraz, prawdopodobnie, Australia została pozbawiona wielu wyjątkowych, charakterystycznych tylko dla niej gatunków, w tym ptaków, zwierząt i gadów. Zginęła między innymi znaczna część populacji koali.

Komentarze