18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie gorąco

Zabójcza asteroida leci w stronę Ziemi. Badacze zaniepokojeni

Bartłomiej Ciepielewski
18.11.2020  12:34
Asteroida może zderzyć się z Ziemią w 2068 roku
Asteroida może zderzyć się z Ziemią w 2068 roku Fot: Dima Zel/Shutterstock

Asteroida Apophis może uderzyć w Ziemię w 2068 roku. Naukowcy starają się ustalić prawdopodobieństwo kolizji. Opracują plan awaryjny?

Badacze odkryli asteroidę już w 2004 roku. Apophis ma 370 metrów długości i znajduje się na liście obiektów, wymagających szczególnej obserwacji.

Szanse na zderzenie z Ziemią szacowane są na 1 do 150 000. Gdyby doszło do takiej sytuacji, nasza planeta zostałaby zniszczona. Apophis już w 2029 roku miał znaleźć się niebezpiecznie blisko Ziemi, ale po wnikliwych obserwacjach odrzucono tę hipotezę.

Asteroida Apophis jest nieprzewidywalna

Astronom David Tholen opisał nieprzewidywalne zachowanie asteroidy. W trakcie lotu tego obiektu zachodzi zjawisko nazywane "Efektem Yarkovskyego" (Efekt Jarkowskiego). Po jednej stronie półkuli asteroida jest intensywnie ogrzewana przez Słońce. Nierównomiernie emitowane ciepło wpływa na asymetryczny sposób poruszania się Apophisa.

Scenariusz zderzenia z Ziemią nie może być lekceważony. Trwają intensywne badania nad lotem asteroidy, aby w razie konieczności opracować plan awaryjny. Liczymy, że scenariusz kolizji w 2068 roku również zostanie odrzucony przez naukowców.

Czytaj także
Przeczytaj więcej