18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Słaba sprawa

Okryto poważne ZANIECZYSZCZENIA W SZCZEPIONKACH

Malwina Kossela
28.05.2021  20:06
AstraZeneca i zanieczyszczenia w szczepionce
AstraZeneca i zanieczyszczenia w szczepionce Fot: TADEUSZ KONIARZ/REPORTER

Niemieccy naukowcy odkryli białkowe zanieczyszczenia w szczepionkach firmy AstraZeneca. Co dalej z preparatami? Jakie będą konsekwencje ich stosowania u nieświadomych tego faktu pacjentów?

AstraZeneca ma w sobie zanieczyszczenia białkowe? Do takich wniosków doszli niemieccy naukowcy, którzy pochylili się nad preparatem stosowanym na całym świecie. Do odkrycia doszło w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Ulm.

Dopiero teraz badane będą wynikające z tego faktu czynniki ryzyka, które ewentualnie mogą ciążyć na zaszczepionych tym specyfikiem pacjentach. "Zawartość białka w dawce szczepionki była jednak wyraźnie wyższa od teoretycznie oczekiwanej" - podała w czwartek agencja dpa. Nie wiadomo jednak, czy to wpływa w jakiś sposób na jej skuteczność lub mechanizmy działania na organizm ludzki.

AstraZeneca: Szczepionka jest zanieczyszczona

W szczepionce firmy AstraZeneca zidentyfikowano białka ludzkie i wirusowe, zwłaszcza tzw. białka szoku cieplnego. W trzech analizowanych partiach znaleziono ich ponad tysiąc. Mimo wszystko naukowcy są dobrej myśli i mają nadzieję, że przyjęcie preparatu nie wpłynie negatywnie na zdrowie pacjentów.

Wiadomo jednak, że pozakomórkowe białka szoku cieplnego modulują wrodzone i nabyte reakcje immunologiczne oraz wzmacniają istniejące reakcje zapalne. Zostały one również powiązane z reakcjami autoimmunologicznymi

- podkreślił naukowiec związany z Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Ulm.

Nadmierna obecność tych białek może wskazywać na niedopracowane procedury kontroli jakości preparatu. "To, że jest skażona, nie oznacza, że jest w niej coś szkodliwego" - tłumaczy przestraszonym pacjentom inny wirusolog. 

Przypadki zakrzepicy również nie są prawdopodobnie wywołane przez nadmiar białek w szczepionce. Mamy nadzieję, że nie pojawi się na ten temat więcej niepożądanych wiadomości i zaszczepieni odetchną z ulgą.

Czytaj także