18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Blady strach

AstraZeneca przyczyną zakrzepów. Potwierdza się czarny scenariusz

18.03.2021  16:23
AstraZeneca przyczyną zakrzepów
AstraZeneca przyczyną zakrzepów Fot: AP/Associated Press/East News

AstraZeneca jednak jest przyczyną zakrzepów - to oficjalnie potwierdzone przez naukowców fakty. Spełnia się czarny scenariusz, co dalej ze szczepieniami? Trudno stwierdzić, jak rozwinie się ta sytuacja. 

AstraZeneca jest jedną ze szczepionek stosowanych szeroko w Polsce, jako specyfik, który ma nam pomóc w walce z pandemią. Niestety, od jakiegoś czasu zaczęła okrywać się złą sławą, a ludzie bardzo boją się powodowanych przez nią skutków ubocznych.

AstraZeneca powoduje zakrzepy? Jest oficjalne stanowisko naukowców

Tymczasem wiadomości z Norwegii pozwalają nam przypuszczać, że AstraZeneca naprawdę w niektórych przypadkach przyczyniła się do tragedii. Wyniki badań potwierdzają wcześniejsze, niepokojące hipotezy.

Szczepionka przeciw COVID-19 AstraZeneca u trzech pacjentów, z których jeden zmarł, wywołała silną reakcję immunologiczną w postaci zakrzepów krwi

– poinformował prof. Pal Andre Holme ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo.

"Otrzymaliśmy wyniki, które potwierdzają naszą wcześniejszą hipotezę, że u pacjentów doszło do silnej reakcji układu odpornościowego, która doprowadziła do powstania specyficznych przeciwciał, powodujących wypadanie płytek krwi z układu krążenia. Następstwem tego było powstanie zakrzepów krwi" – mówił podczas konferencji prasowej prof. Pal Andre Holme i dodał: – "To są pacjenci, u których powikłania wystąpiły od 3 do 10 dni po zaszczepieniu. (...) Nie widzimy u nich innych powodów wystąpienia tak silnej reakcji immunologicznej".

W Norwegii szczepionkę marki AstraZeneca otrzymywali głównie pracownicy służby zdrowia. Na ten moment z uwagi na dość negatywne doświadczenia z nią związane - wiele krajów europejskich ma w planach rezygnację z dalszego użytkowania tego specyfiku na swoim terenie. Myślicie, że Polska pójdzie ich śladem? 

Czytaj także
Przeczytaj więcej