18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Fatalna pomyłka

Lekarka ucięła niewłaściwą nogę. "Nikt inny się nie zorientował"

04.11.2021  14:17
Lekarka pomyliła nogi
Lekarka pomyliła nogi Fot: xmee/Shutterstock

Lekarka z kliniki we Freistadt (Austria) przez przypadek amputowała pacjentowi niewłaściwą kończynę. Rozprawa dotycząca fatalnej pomyłki rusza 1 grudnia. Kobiecie grozi kara nawet do dwóch lat więzienia.

Amputacja niewłaściwej nogi u 82-letniego pacjenta będzie wiązała się z konsekwencjami prawnymi. Prokurator Ulrike Breitender poinformował, że lekarka 1 grudnia odpowie przed sądem za "rażące zaniedbanie, skutkujące uszkodzeniem ciała". Grozi jej kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Fatalna pomyłka w szpitalu

Jak wyjaśnia austriacki portal "Nachrichten", obie nogi pacjenta przed operacją były upośledzone, lecz tylko lewa, dolna kończyna wymagała amputacji. Lekarka przed zabiegiem prawdopodobnie zaznaczyła złą nogę do usunięcia.

Przed operacją oskarżona najwyraźniej zaznaczyła niewłaściwą nogę, a nikt inny się nie zorientował. Dopiero dwa dni po operacji, podczas zmiany opatrunku, odkryto tragiczną pomyłkę -przekazał serwis.

Kilka dni później lekarze amputowali 82-latkowi drugą nogą, która pierwotnie miała zostać usunięta. Władze kliniki poinformowały, że są "głęboko poruszone" oraz przyznały się do pomyłki. Sprawą zajął się wymiar sprawiedliwości.

Portal Nachrichten przypomina, że w tym roku w Szpitalu Uniwersyteckim Keplera w miejscowości Linz w wyniku pomylenia próbek, przez co zdrowemu pacjentowi usunięto prostatę, natomiast mężczyzna walczący z nowotworem został uznany za zdrowego.