18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To nie żart!

Maseczki przeciw COVID-19 NAWET W DOMU! Nowe, ostre prawo

15.12.2021  12:48
Maseczki przeciw COVID-19 także w domu
Maseczki przeciw COVID-19 także w domu Fot: danielmarin/Shutterstock

Nowy wariant koronawirusa podbija Europę, przez co kolejne kraje decydują się na zaostrzenie restrykcji. Jedne z bardziej surowych zasad zostały wprowadzone w Austrii. Osoby zakażone tam Omikronem lub podejrzane o to, będą nosiły maseczki także we własnym domu.

Omikron uważany jest za najbardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Według wstępnych doniesień może on dawać nieco łagodniejsze objawy niż poprzednie mutacje, lecz nic nie jest pewne, dlatego władze dmuchają na zimne, wprowadzając nowe obostrzenia.

Surowe prawo, które ma ograniczyć rozprzestrzenianie się Omikrona, zostało wprowadzone już między innymi w Austrii. Jak informuje gazeta "Die Presse", osoby podejrzane o zakażenie nowym wariantem będą musiały spędzić dwa tygodnie w izolacji, bez możliwości jej skrócenia.

Noszenie maseczek w domu

Według wytycznych austriackiego ministerstwa zdrowia zakażeni powinni mierzyć temperaturę dwa razy dziennie. Co więcej, zaleca się także, by osoby te unikały kontaktów ze współlokatorami, a nawet w miarę możliwości nosiły w domu maseczkę przeciw COVID-19.

Pierwszego i trzynastego dnia izolacji medycy będą przeprowadzali testy zakażonych osób. Zwolnienie z kwarantanny nastąpi dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku wymazu. Drastyczne zmiany tłumaczone są wysoce zaraźliwym charakterem nowej mutacji. Nie wiadomo też czy szczepionki są w stanie ochronić przed Omikronem.

logo Tu się dzieje