18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Trwa akcja ratunkowa

POLACY UTKNĘLI W JASKINI! "Nie ma z nimi kontaktu"

18.02.2022  13:49
Akcja ratunkowa w Austrii
Akcja ratunkowa w Austrii Fot: 3dfo/Shutterstock

Trzej Polacy walczą o przetrwanie w jaskini Lamprechta w Austrii. Mężczyźni zostali uwięzieni po tym, jak woda spływająca z topniejącego śniegu odcięła im drogę ewakuacji. W czwartek wieczorem ruszyła akcja ratunkowa.

Szef służb ratunkowych poinformował, że "obecnie nie ma kontaktu z trzema członkami ekspedycji".

Bardzo wysoka temperatura we czwartek sprawiła, że do jaskini Lamprechtsofen przedostało się dużo wód roztopowych, co uniemożliwiło bezpieczny powrót z tzw. części naukowej, która znajduje się obok jaskini pokazowej – skomentował Gernot Salzmann, szef ratownictwa jaskiniowego.

Kierownicy akcji ratunkowej zaznaczają, że osoby, które przebywają w jaskini to profesjonaliści, z których "przynajmniej jeden zna tę jaskinię bardzo dobrze".

Akcja ratunkowa w Austrii

Ratownicy biorący udział w akcji liczą, że wkrótce woda opadnie, umożliwiając naukowcom opuszczenie jaskini. Na wszelki wypadek na pomoc przygotowani są nurkowie, którzy będą mogli dostarczyć Polakom materiały grzewcze oraz prowiant.

Grotołaz Andrzej Ciszewski w rozmowie z RMF FM przyznał, że ekipa, która wybrała się do jaskini w celach badawczych, nie planowała dłuższego pobytu, dlatego nie mają oni przy sobie prowiantu. Jednak jak dodaje, osoby te to "top of the top" grotołazów, dlatego nie ma większych powodów do obaw.

Jaskinia Lamprechta zaliczana jest do najdłuższych, europejskich jaskiń, jej korytarze mają łączną długość prawie 60 kilometrów.