18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wzrosło promieniowanie

Awaria elektrowni jądrowej! Grozi nam globalne skażenie?

Wojciech Kozicki
16.06.2021  12:25
Czarnobyl się powtórzy? Awaria w chińskiej elektrowni jądrowej
Czarnobyl się powtórzy? Awaria w chińskiej elektrowni jądrowej Fot: Value Stock Images/East News

Chiny i awaria w elektrowni jądrowej w Taishan blisko Hongkongu. Potwierdzono dramatyczne wiadomości – doszło do uszkodzenia prętów paliwowych w reaktorze. Czy grozi nam potężne skażenia jak po awarii w Czarnobylu lub po awarii w Fukushimie?

Katastrofa w Chinach? Oficjalnie potwierdzono, że doszło awarii w elektrowni jądrowej w Taishan blisko Hongkongu. Nastąpiło uszkodzenie pięciu prętów paliwowych w reaktorze. Chiński rząd zapewnia, że nie doszło do wycieku radioaktywnego z reaktora. Według oficjalnych informacji ministerstwa ekologii i środowiska, promieniowanie wzrosło jedynie wewnątrz reaktora nr 1 i zostało ograniczone przez specjalne bariery. Co więcej, chociaż promieniowanie w chłodziwie reaktora wzrosło, podobno mieściło się w dopuszczalnym zakresie. Praca elektrowni jądrowej nie została wstrzymana.

Awaria elektrowni jądrowej w Chinach. Grozi nam skażenie?

Chińskie władze podają, że doszło do pęknięcia prętów paliwowych i następnie wycieku radioaktywnego gazu produkowanego w procesie rozszczepienia jądrowego. Do wiadomości publicznej podano, że uszkodzona jest powłoka ochronna na ok. pięciu z 60 000 prętów paliwowych reaktora. Stwierdzono, że takie uszkodzenie jest nieuniknione ze względu na produkcję i inne problemy.

To dość nietypowa sytuacja, w której francuska firma będąca współwłaścicielem elektrowni samodzielnie informuje rząd Stanów Zjednoczonych jeszcze zanim chiński współwłaściciel poinformuje o jakimkolwiek problemie - podaje portal spidersweb.pl.

W informacji przekazanej Departamentowi Energii Stanów Zjednoczonych, przedstawiciele Framatome informują o bezpośrednim zagrożeniu radiologicznym. Chińczycy zaprzeczają doniesieniom amerykańskich mediów takich jak CNN, jakoby regulatorzy zwiększyli poziom promieniowania dozwolonego poza elektrownią, by uniknąć jej zamknięcia. Co więcej, Chiny dalej zamierzają inwestować w energię jądrową. Obecnie posiadają 50 działających reaktorów jądrowych, a w budowie jest kolejnych 18.

Elektrownia Taishan, która rozpoczęła działalność komercyjną w grudniu 2018 roku, jest własnością China Guangdong Nuclear Power Group i Electricite de France. Drugi reaktor rozpoczął pracę we wrześniu 2019 roku. Siłownia posiada pierwsze reaktory nowego typu o nazwie European Pressurized Reactors, zaprojektowane przez firmę Framatome, której większościowym właścicielem jest Electricite de France. Dwa kolejne są budowane w Finlandii i we Francji – przypomina RMF FM.