18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kolejna pandemia?

Awaria w fabryce szczepionek. Tysiące ludzi zakażonych

Bartłomiej Ciepielewski
04.12.2020  17:39
Chińska bakteria stanowi duże zagrożenie
Chińska bakteria stanowi duże zagrożenie Fot: Andreas Prott/Shutterstock

Chińskie władze poinformowały o wycieku w fabryce szczepionek. Bakteria, która wydostała się z laboratorium, zakaziła już ponad 10 tysięcy mieszkańców. Sytuacja wymyka się spod kontroli.

Wyciek w fabryce szczepionek dla zwierząt nastąpił w zeszłym roku. Od niedawna znana jest skala zagrożenia, jakie wywołał ten incydent. Do tej pory zarażenie brucelozą potwierdzono u 10 528 chorych. Przebadano łącznie 70 tysięcy osób.

Powodem przedostania się bakterii poza granice fabryki okazało się stosowanie przeterminowanych środków do dezynfekcji. Część bakterii przeżyła i wydostała się na zewnątrz. Brucelozą można zarazić się, wdychając znajdujące się w powietrzu bakterie lub konsumując skażoną żywność. Przenoszenie choroby z człowieka na człowieka jest stosunkowo rzadkie.

Władze zatajały skalę epidemii

Dopiero po opublikowaniu w mediach reportażu śledczego, zlecono badania chorych na większą skalę. Dziennikarze poinformowali o zatajaniu rzeczywistej liczby chorych. Niektóre osoby nadal zmagają się ze skutkami zakażenia.

Głównymi objawami choroby są bóle i zawroty głowy, drgawki, tymczasowa utrata świadomości, przejściowe niedowłady oraz zmęczenie. Niektóre z symptomów mogą przybrać formę trwałą lub przewlekłą.

Firma, która spowodowała wyciek bakterii, zobowiązała się wypłacić 80 milionów juanów rekompensaty, czyli w przybliżeniu około 45 milionów złotych.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze