18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

bez litości

BĘDĄ KASTROWAĆ GWAŁCICIELI! Drastyczne zmiany w prawie

Emilia Waszczuk
18.11.2021  12:22
Kastracja za gwałt. Nowe kary dla oprawców seksualnych
Kastracja za gwałt. Nowe kary dla oprawców seksualnych Fot: Vjacheslav Shishlov/Shutterstock

Ogromne zmiany w prawie i karach dla gwałcicieli. Przestępcy seksualni poddawani będą m.in. kastracji chemicznej.

Wzrost przestępczości seksualnej, niemoc i strach kobiet, opieszałość policji i bezkarność przestępców. Świat nie radzi sobie z gwałcicielami, ofiary ciągle są stygmatyzowane i nierzadko oskarżane o "prowokowanie" oprawców, a gwałciciele pozostają bez winy, często nie trafiają przed sąd lub są w nim uniewinniani.

Skończyć z tym chce dziś rząd Pakistanu. Właśnie przyjęto tam prawo drastycznie zmieniające kary dla przestępców seksualnych. Nowe przepisy przewidują między innymi kastrację i karę śmierci.

Kastracja za gwałt

O wielkich zmianach przyjętych właśnie przez parlament Pakistanu, informuje Voice of America. Wedle nowych przepisów "osoby uznane za winne gwałtu zbiorowego będą skazywane na karę śmierci lub dożywotniego więzienia, a recydywiści poddawani chemicznej kastracji".

Ponadto wprowadzony zostanie rejestr przestępców seksualnych, który opierać się ma na Krajowej Bazie Danych i urzędu Rejestracji. Wszystkie procesy gwałcicieli, które czekają w tej chwili na rozwiązanie, mają zostać zakończone w przeciągu najbliższych czterech miesięcy. Rząd postanowił powołać specjalne sądy, które zajmować się będą przestępstwami seksualnymi, tak, by te były ścigane w trybie pilnym i by oprawcy częściej ponosili kary za swe uczynki.

Pomoc ofiarom gwałtów

Szacuje się, że w Pakistanie tylko 4 procent wszystkich gwałcicieli zostaje skazanych przed sądem. Kobiety często boją się zgłaszać nadużyć seksualnych, nie mogą też liczyć na rzetelną i fachową pomoc organów ścigania.

Parlament w ustalonych właśnie przepisach przewiduje więc dodatkową pomoc dla ofiar gwałtów. Ich tożsamość ma być chroniona, a osoby zgłaszające nadużycia będą przechodziły badania w ciągu kilku godzin od ataku.

Czytaj także