18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Groza powraca

BRUCELOZA atakuje w Chinach. 2-latka jest pierwszym przypadkiem

06.09.2020  17:06
BRUCELOZA atakuje w Chinach. 2-latka jest pierwszym przypadkiem
BRUCELOZA atakuje w Chinach. 2-latka jest pierwszym przypadkiem Fot: Corona Borealis Studio/Shutterstock

Bruceloza będąca dość mocno zapomnianą choroba, zaatakowała 2-letnią dziewczynkę. Chiny są przerażone. Czyżby czyhało na nas wszystkich kolejne, wielkie zagrożenie?

Bruceloza powraca? W Chinach odnotowano przypadek 2-letniej dziewczynki, która z ledwością wyszła z tej strasznej choroby cało. Czyżby wracały do nas dolegliwości, z którymi teoretycznie poradziła sobie cywilizacja?

U 2-latki z Chin wykryto brucelozę po tym, jak napiła się koziego mleka sprzedawanego na ulicy. W Chinach ludzie wierzą, że korzyści z picia ciepłego, świeżego mleka są większe niż zagrożenia. Biorąc pod uwagę fakt, że tych przypadków może być wkrótce więcej, lokalne władze wszczęły śledztwo natychmiast – chcą znaleźć sprzedawcę felernego produktu.

Bruceloza atakuje w Chinach

U pierwszej zakażonej dziewczynki początkowo obserwowano objawy przypominające ciężką grypę. W pewnym momencie dziecko doznało jednak konwulsji i jego stan był krytyczny. Cudem udało się ją lekarzom uratować.

Bruceloza to przewlekła i zakaźna choroba bakteryjna, która w ostatnich latach została nieco zapomniana. Człowiek może się nią zarazić od zwierząt lub poprzez spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego. Co bardzo pocieszające - choroba nie przenosi się jednak między ludźmi.

W ostatnich latach bruceloza w Chinach pojawia się coraz częściej, właśnie z uwagi na wierzenia Chińczyków w dobroczynność świeżego mleka. Jak grzyby po deszczu, na ulicach tworzą się budki z takim właśnie specjałem.

Spożywanie takiego mleka jest jednak bardzo ryzykowne, bo nie wiadomo, czy dane zwierzę było poddane inspekcji. Jeśli to zwierzę miało infekcję, to zarażone zostaną kolejne osoby

– ostrzega Hou Wei, ekspert chorób układu oddechowego ze szpitala uniwersyteckiego w mieście Xi’an.

Bruceloza może się niezauważona rozwijać w organizmie nawet przez miesiąc. Jeśli zauważymy u siebie poniższe objawy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić sprawę lekarzowi.

  • gorączka
  • zmęczenie
  • nadmierna potliwość
  • bóle mięśni i stawów
  • wysypki skórne
  • dolegliwości sercowe
  • utrata słuchu

Bakterie z rodzaju Brucella są bardzo odporne i mogą przetrwać od 50 do 100 dni w świeżym serze. Są też w stanie przetrwać 30 dni w mrożonym nabiale. Uważajcie na siebie!

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze