18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie chorują, ale zaszczepią...

Zaszczepią zwierzęta na COVID. FIFUR zdecydował

30.09.2021  18:14
Zwierzęta futerkowe w Finlandii otrzymają szczepionkę przeciw COVID-19
Zwierzęta futerkowe w Finlandii otrzymają szczepionkę przeciw COVID-19 Fot: Polska Press/East News

Globalne szczepienie na COVID-19 idzie pełną parą. A co zrobić, gdy zaszczepią się już wszyscy ludzie, a magazyny pękają w szwach od dawek szczepionki? Wtedy czas podawać preparat zwierzętom. W Finlandii wkrótce rozpocznie się ich szczepienie dwiema dawkami, a szczepionkę otrzymają zwierzęta futerkowe.

Okazuje się, że nie tylko ludzie otrzymają szczepionkę przeciw koronawirusowi. Fiński Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych (FIFUR) otrzymał od krajowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności warunkowe pozwolenia na rozpoczęcie szczepień norek. Zwierzęta futerkowe, tak jak ludzie, otrzymają dwie dawki preparatu.

Szczepienia zwierząt futerkowych. Grozi im koronawirus?

Norki w Finlandii nie otrzymają jednak tej samej szczepionki co ludzie. Zastosowany będzie eksperymentalny preparat FurcoVac przeciwko koronawirusowi, który nie jest jeszcze wprowadzony do sprzedaży. Opracowano go jesienią 2020 roku na uniwersytecie w Helsinkach.

Finlandia, jako lider wśród producentów skór futerkowych, obawia się epidemii koronawirusa wśród zwierząt. To dlatego, zgodnie z decyzją komisji Europejskiej, fermy zwierząt futerkowych mają być kontrolowane pod kątem koronawirusa do marca 2022. Wcześniej wykryto covid u norek m.in. w Danii.

W magazynach jest około pół miliona dawek preparatów, wystarczających na zaszczepienie wszystkich hodowlanych norek reproduktorów. Finlandia jest jednym z największych producentów skór futerkowych w Europie. W trakcie pandemii, na fermach w tym kraju, w przeciwieństwie do niektórych innych państw (m.in. w Danii), nie wykryto koronawirusa wśród norek – podaje Polsat News.