18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Odważny krok

Będzie czterodniowy tydzień pracy? Rząd ma nowy pomysł

Bartłomiej Ciepielewski
27.06.2021  13:18
Japończycy będą pracowali krócej?
Japończycy będą pracowali krócej? Fot: Rostislav_Sedlacek/Shutterstock

Wśród polityków i pracodawców rośnie świadomość licznych korzyści płynących ze stosowania czterodniowego tygodnia pracy. Rozwiązanie te w popiera między innymi rząd Japonii, zachęcając pracodawców do skrócenia liczby godzin. Szacuje się, że w Kraju Kwitnącej Wiśni co roku z przepracowania umiera około 10 tysięcy obywateli.

Japoński rząd opublikował zbiór wytycznych regulujących politykę gospodarczą po COVID-19. Nowy program zawiera między innymi punkt o skróceniu czasu pracy. Władza zachęca pracodawców, by wymagali od swoich pracowników dyspozycyjności przez cztery dni tygodniowo.

Rząd chce skrócić czas pracy

Zdaniem rządu rozwiązanie te pozytywnie wpłynie na gospodarkę, zdrowie pracowników, a nawet przyrost naturalny. Japończycy od lat zmagają się ze starzeniem społeczeństwa, a w kraju rodzi się coraz mniej dzieci.

Rządowi zależy na tym, aby ta zmiana nastawienia zakorzeniła się w japońskich firmach - stwierdził Martin Schultz, ekonomista w przedsiębiorstwie Fujitsu.

Część japońskich ekspertów uważa, że skrócony czas pracy dodatkowo pogrąży osłabioną koronawirusem gospodarkę. Natomiast pracownicy obawiają się, że rozwiązanie te będzie wiązało się ze spadkiem wynagrodzeń oraz oskarżeniami o brak zaangażowania.

Japońską tradycją jest wykonywanie ogromnej liczby nadgodzin, za które nikt nie płaci. W wielu firmach normą jest przepracowywanie 60 nadprogramowych godzin miesięcznie. Pogoń za karierą i pieniędzmi sprawia, że młodzi Japończycy zmagają się z poważnymi problemami zdrowotnymi, a część z nich popełnia samobójstwo.

Czytaj także