18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wybuch w Bejrucie

Pół miasta runęło. W zgliszczach porozrywane ciała

05.08.2020  09:49
Wybuch w Bejrucie. Miasto zrównane z ziemią
Wybuch w Bejrucie. Miasto zrównane z ziemią Fot: IBRAHIM AMRO/AFP/East News

Koszmar w Libanie trwa. We wtorek w Bejrucie doszło do gigantycznego wybuchu w porcie. Zniszczone jest 70 procent centrum miasta. Ofiary mogą być liczone w setkach.

Takiej tragedii świat nie widział przez dziesięciolecia - w Bejrucie we wtorek doszło do potężnej eksplozji. Najpierw zapalić miał się statek z fajerwerkami, później doszło do czegoś znacznie gorszego...

Nastąpił zapłon i eksplozja materiałów wybuchowych, a fala uderzeniowa nie tylko doszczętnie zniszczyła 70 procent centrum miasta, ale też była odczuwalna nawet na Cyprze. W Bejrucie część budynków uszkodzonych zostało nawet 10 km. od centrum eksplozji. Zawalił się główny spichlerz z pszenicą - ziarno nie nadaje się do spożycia. Zniszczony został także sprzęt do walki z koronawirusem. Przez najbliższe dwa tygodnie obowiązywać ma stan wyjątkowy, a ulice patrolować będzie wojsko.

Budynki zniknęły

W wyniku wybuchu budynki w centrum miasta zostały dosłownie zrównane z ziemią. Miasto zamieniło się w gruzowisko i gigantyczny cmentarz - już wiadomo, że zginęło co najmniej 100 osób, a kilka tysięcy jest rannych, setki uznaje się za zaginione. Służby ciągle wydobywają rannych i ciała ofiar spod gruzów. Szpitale są przepełnione.

Premier Libanu Hassan Diab zapowiedział, że winni tragedii zostaną odnalezieni i pociągnięci do odpowiedzialności.

Obiecuję, że ta katastrofa nie pozostanie bez znalezienia winnych. Odpowiedzialni za nią zapłacą. O zagrożeniu, jakie stwarza ten skład materiałów wybuchowych umiejscowiony koło portu, wiadomo było od 2014 roku - powiedział.

Już wiadomo, że wybuchł skład saletry amonowej - aż 2750 ton materiału przetrzymywano w magazynie w porcie, odkąd przejęto go z nielegalnego transportu w 2014 roku. Już wiadomo, że składnik materiałów wybuchowych magazynowany był bez odpowiednich zabezpieczeń.

Wybuch w Bejrucie
Przeczytaj więcej
Komentarze