18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Postanowione

Zakaz szczepień AstraZenecą! Jest decyzja

08.04.2021  13:36
Belgia: AstraZeneca zakazana
Belgia: AstraZeneca zakazana Fot: JACOB KING/AFP/East News

AstraZeneca wzbudza duże wątpliwości i lęk społeczeństwa. Specyfik jest stosowany w wielu państwach na świecie, ale pogłoski o jego skutkach ubocznych regularnie przerażają ludzi. Belgia podjęła więc decyzję, co zrobić ze szczepieniami tym preparatem.

AstraZeneca jest jednym z preparatów, które stosowane są również w Polsce. Wielokrotne doniesienia o zakrzepicy po jego zastosowaniu sprawiły, że mnóstwo ludzi woli zrezygnować ze szczepienia niż skorzystać z tego konkretnego specyfiku.

Wiele krajów na świecie podejmuje w związku z tym konkretne kroki. Między innymi Belgia wydała właśnie zakaz szczepień AstraZenecą dla konkretnej grupy wiekowej. Przez najbliższe cztery tygodnie osoby w wieku poniżej 56 lat nie zaszczepia się tym preparatem.

Belgia: AstraZeneca zakazana dla tej grupy wiekowej

Zakaz zostanie wprowadzony wbrew opublikowanemu wcześniej stanowisku Europejskiej Agencji Leków (EMA), która nie wprowadziła nowych restrykcji wiekowych. Dla odmiany w Wielkiej Brytanii inną szczepionkę mają dostać osoby poniżej 30. roku życia. W Polsce tymczasem nie wprowadza się absolutnie żadnych restrykcji względem tegoż preparatu. 

Zakaz pozostanie w mocy przez następne cztery tygodnie, a następnie ponownie ocenimy sytuację

– oświadczył belgijski minister zdrowia Frank Vandenbroucke. 

Ta decyzja belgijskich władz będzie miała niewielki wpływ na kampanię szczepień w kraju, ponieważ niewiele osób z tej grupy wiekowej czeka w tym miesiącu w kolejce do zaszczepienia. Tymczasem sama AstraZeneca niezmiennie zapewnia o tym, że jej szczepionka jest w pełni bezpieczna dla wszystkich.

Jeśli chodzi zaś o skutki uboczne, które notuje się na świecie - okazuje się, że  prawie dwie trzecie przypadków rzadkich zakrzepów krwi stwierdzono u kobiet. Osoby, które zmarły, były w wieku od 18 do 79 lat. Spośród zmarłych poniżej 30. roku życia były trzy osoby.

Jak powszechnie wiadomo - młodzi ludzie w znacznie mniejszym stopniu są narażeni na śmierć z powodu Covid-19, więc w ich przypadku ryzyko efektów ubocznych jest relatywnie większe, stąd zalecenie, by podawać im inną szczepionkę. Myślicie, że w Polce doczekamy się podobnych decyzji?