18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowy pomysł

Białoruś SZYKUJE SIĘ DO WOJNY? Łukaszenka wydał rozkaz

28.05.2022  15:01
Aleksander Łukaszenka obawia się wojny
Aleksander Łukaszenka obawia się wojny Fot: Laski Diffusion/Laski Diffusion/East News

Aleksander Łukaszenka wydał rozkaz utworzenia tak zwanej "milicji ludowej". Zadaniem nowej formacji ma być obrona Białorusi w przypadku napaści przez inne kraje. Będą się bronić przed Putinem?

Podczas czwartkowej konferencji białoruski szef MON Wiktor Chrenin ogłosił decyzję o utworzeniu w kraju "milicji ludowej". W spotkaniu wzięli udział wysocy rangą dowódcy, a także Aleksander Łukaszenka.

Głównodowodzący wyznaczył zadanie, by stworzyć w naszym kraju milicję ludową. Mamy do tego ludzi i uzbrojenie - poinformował Chrenin.

Minister obrony podkreślił, że celem utworzenia "milicji" jest wzmocnienie obrony kraju w taki sposób, by "adekwatnie opowiedzieć, jeśli ktoś wkroczy na teren Białorusi". Jak dodał, w obecnej sytuacji zwiększenie liczby obrońców jest niezwykle ważne.

Łukaszenka mówi o wojnie

Aleksander Łukaszenka w trakcie spotkania ogłosił, że przy granicy z Ukrainą zostanie utworzone dowództwo operacyjne "Południe". Zdaniem białoruskiego przywódcy jest to odpowiedź na "presję militarną" między innymi ze strony Polski, a także stacjonujących tam wojsk NATO.

Musimy planować, jeśli nie daj Boże, wybuchnie wojna, jak będziemy działać - mówił.

Ukraińskie służby informują, że Białoruś umieściła w ostatnim czasie około 7 batalionów wojska przy granicy z Ukrainą. Białoruska armia liczy około 45 tys. żołnierzy.