18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowy plan

Białoruś pomoże w NOWEJ INWAZJI?! "Dwa kierunki ataku"

28.06.2022  13:46
Aleksander Łukaszenka może pomóc Putinowi
Aleksander Łukaszenka może pomóc Putinowi Fot: KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Ukraiński generał Siergiej Kriwonos twierdzi, że Białoruś nie zrezygnowała z planu napaści na Ukrainę. Po ostatnim spotkaniu Łukaszenki z Putinem ryzyko ataku dodatkowo wzrosło. Wojskowy wskazał dwa kierunki najazdu białoruskich wojsk.

Rosja i Białoruś od miesięcy zacieśniają współpracę militarną. Podczas sobotniego spotkania przywódców tych państw padły kolejne gwarancje bezpieczeństwa. Władimir Putin zadeklarował m.in. wysłanie białoruskiej armii pocisków Iskander-M, umożliwiających przenoszenie głowic jądrowych. Nie wiadomo natomiast tego, co w zamian zaoferował Łukaszenka.

Władimir Putin od miesięcy próbuje nakłonić Białoruś do pomocy w inwazji na Ukrainę. Łukaszenka co prawda pozwolił Rosjanom stacjonować w swoim kraju, ale nie zdecydował się jeszcze na wysłane białoruskiej armii do Ukrainy. Niestety, pojawia się coraz więcej informacji, że wkrótce może się to zmienić.

Białoruś pomoże Putinowi?

Zdaniem sekretarza RBN Ukrainy Siergieja Krwinosa podczas kolejnej inwazji Rosja może zaatakować wspólnie z Białorusią. Kreml stale naciska na Łukaszenkę, próbując wymusić na nim zmianę stanowiska.

Badane są także nastroje wśród białoruskich wojskowych. Jak dodaje generał, żołnierze Łukaszenki mogą zaatakować z dwóch kierunków.

Myślę o obwodzie wołyńskim i Równem, są w stanie zrobić to na tych kierunkach, używając tylko swoich jednostek. Ale jest jeszcze jedna kwestia. Duża część białoruskich sił zbrojnych nie jest zbyt chętna do udziału w tej agresji - ocenił.

Kriwonos twierdzi też, że w przypadku, gdy padnie rozkaz napaści na Ukrainę wielu żołnierzy natychmiast się podda. Wcześniej, agencja Unian donosiła, że na teren Białorusi przedostali się rosyjscy dywersanci, których celem będzie atakowanie obiektów cywilnych i zrzucanie winy na Ukraińców.