18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

szykują się, ale na co?

Białoruś się zbroi. Łukaszenka straszy bronią od Putina

Emilia Waszczuk
01.09.2021  12:31
Aleksandr Łukaszenka straszy paktem z Rosją i dostawami broni od Putina
Aleksandr Łukaszenka straszy paktem z Rosją i dostawami broni od Putina Fot: Laski Diffusion/Laski Diffusion/East News

Białoruś uzbraja swoje wojsko, do czego się szykuję? Aleksandr Łukaszenka poinformował o wielkiej integracji kraju z Rosją i ważnym pakcie z Władimirem Putinem.

Aleksandr Łukaszenka decyduje się na coraz bardziej agresywne działania i straszy świat nową bronią oraz współpracą z Rosją. Europa z niepokojem patrzy na granicę Polski i Białorusi, rząd PiS planuje wprowadzenie stanu wyjątkowego w województwach podlaskim i lubelskim, a Rosja szykuje się do wielkich manewrów militarnych i instaluje osprzęt pod granicami Polski. Czy mamy się czego bać?

Prezydent Białorusi chciałby, by tak właśnie było. Zapewne stąd też środowe ostrzeżenie i ujawnienie informacji o wielkiej dostawie broni z Rosji.

Białoruś zawiera pakt z Putinem

U naszych wschodnich sąsiadów dzieje się dużo - niekoniecznie dobrego dla obywateli i Zachodu. W środę 1 września Aleksandr Łukaszenka poinformował, że Białoruś prawdopodobnie w najbliższym miesiącu podpisze z Rosją pakt o ścisłej integracji obu państw.

9 września dojdzie do spotkania Aleksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem. Przywódcy mają zatwierdzić na nim umowy dotyczące integracji obu krajów. W dniach 10-11 września ustalenia te powinny zostać zatwierdzone przez rządy obu państw.

A potem zatwierdzimy je na Najwyższej Radzie Państwowej państwa związkowego

- powiedział Łukaszenka. Miałoby to nastąpić już w październiku.

Białoruś dostanie broń z Rosji

To nie koniec niepokojących doniesień. Łukaszenka potwierdził, że Rosja dostarcza Białorusi sprzęt militarny, w tym samoloty i śmigłowce, a także - być może - rakiety.

W najbliższym czasie – podpisałem przedwczoraj rozporządzenie – zostaną nam dostarczone z Federacji Rosyjskiej (…) dziesiątki samolotów, dziesiątki śmigłowców i najważniejsze elementy obrony powietrznej. Może nawet (system rakietowy) S-400

- ogłosił Aleksandr Łukaszenka w środę.

Jednocześnie poinformował, że jeśli w czasie manewrów wojskowych Zapad-2021 (zaplanowane są one tuż przy granicy z Polską i rozpoczną się 10 września) strona Białoruska stwierdzi jakiekolwiek braki w uzbrojeniu, nastąpi uzupełnienie zasobów. 

Czytaj także