18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

USA przeciw Rosji

Biden grozi Putinowi: IDZIEMY PO WAS. Zapowiada walkę

Emilia Waszczuk
02.03.2022  08:15
Joe Biden grozi Putinowi i rosyjskim oligarchom
Joe Biden grozi Putinowi i rosyjskim oligarchom Fot: AP/Associated Press/East News

Prezydent USA wygłosił orędzie, w którym stanowczo potępił działania Rosji. "Idziemy po was" - oświadczył Joe Biden, strasząc Władimira Putina jeszcze ostrzejszą reakcją świata na wywołaną przez niego wojnę.

Gdy Polacy spali, a Ukraińcy przerażeni przeczekiwali kolejną noc najazdu Rosjan, Amerykanie słuchali corocznego "orędzia o stanie państwa". Prezydent Joe Bidena tym razem mówił jednak (głównie) nie o Stanach Zjednoczonych, a o Ukrainie i Rosji. I nie pozostawił złudzeń, po czyjej stawia się stronie.

Joe Biden w swym przemówieniu ogłosił, że USA będzie z całą mocą bronić terytorium NATO. Jeśli tylko Władimir Putin odważy się posunąć na zachód, spotka się z ostrą reakcją Ameryki. Podkreślił jednak, że póki walki nie wychodzą poza granice Ukrainy, Amerykańscy żołnierze nie mogą zaangażować się zbrojnie.

Putin rozpętał wojnę z premedytacją i niesprowokowany. Odrzucił dyplomację, myśląc, że Zachód i NATO nie odpowiedzą. Myślał też, że podzieli nasz kraj, ale się pomylił. Byliśmy przygotowani i zjednoczeni

- mówił Joe Biden w orędziu.

- Gdyby Putin zdecydował iść dalej na zachód, Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy będą bronić każdego centymetra terytorium krajów NATO pełną potęgą naszej wspólnej siły - oznajmił z całą stanowczością prezydent USA.

Biden straszy Putina i oligarchów

Prezydent USA nie krył pogardy dla Władimira Putina i podkreślał heroizm i siłę Ukraińców. - Sześć dni temu Władimir Putin chciał zatrząść fundamentem wolnego świata, ale mocno się przeliczył. Myślał, że wjedzie na Ukrainę, a świat przed nim ustąpi. Zamiast tego spotkała go ściana siły, jakiej nigdy sobie nawet nie wyobrażał. Spotkał Ukraińców - powiedział. I zapowiedział pomoc Ukrainie.

Ogłosił, że USA zajmie się rosyjskimi oligarchami, będzie sprawdzać ich "przestępczo zdobyte majątki", ścigać ich zbrodnie. "Idziemy po was" powiedział Biden.

W orędziu prezydent USA ogłosił też nowe sankcje dla Rosji. Ameryka idzie w ślady Unii Europejskiej i Kanady i zamyka przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Zakaz lotów obejmie zarówno linie komercyjne, jak i maszyny prywatne.

logo Tu się dzieje