18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szuka dziury w całym?

Biskup chce znieść celibat. "Nie chodzi tylko o seks"

04.02.2022  12:30
Celibat w Kościele zostanie zniesiony? Księża chcą seksu i kobiet
Celibat w Kościele zostanie zniesiony? Księża chcą seksu i kobiet Fot: MONKPRESS/East News

Arcybiskup Monachium kardynał Reinhard Marx oficjalnie apeluje, by znieść obowiązkowy celibat w Kościele. Pod niejedną sutanną zawrzało na samą myśl! Duchowny wyjaśnił dlaczego księża powinni mieć legalny dostęp do kobiet i komentuje rzekomy związek celibatu z pedofilią wśród duchownych. Czy rzeczywiście chodzi tylko o seks?

Celibat zostanie w końcu zniesiony? Coraz częściej w Watykanie pojawiają się głosy, by dopuścić duchownych do kobiet. Arcybiskup Monachium i Fryzyngi Kardynał Reinhard Marx na łamach "Sueddeutsche Zeitung" powiedział, iż księża powinni mieć możliwość założenia rodziny oraz wzięcia ślubu. Dodał jednak, że nie wyobraża sobie powszechnego zniesienia celibatu jako „sposobu na życie Jezusa”, ale powinien funkcjonować raczej "jako podstawowy wymóg dla każdego księdza".

Dlaczego celibat powinien zostać zniesiony? Duchowny wyjaśnia

Marx otwarcie i głośno apeluje do dyskusji o zniesieniu celibatu w Kościele. Podkreśla jednak, że nie będzie to dyskusja łatwa, bo celibat księży jest nieco problematycznym sposobem na życie. Dodał, że nie można jednoznacznie wiązać celibatu z pedofilią w Kościele, a po prostu „męska więź jaką jest duchowieństwo czasami przyciąga niewłaściwych ludzi”. Podkreślił, że seksualność człowieka nigdy nie znika, więc celibat mógłby rozwiązać wiele związanych z nią problemów.

Wiąże się z kwestiami nadużyć seksualnych. Nie ma oczywiście bezpośredniego związku i nie można twierdzić, że każdy celibatariusz jest automatycznie narażony na tego typu działania, natomiast z pewnością jest to jeden z elementów, który sprzyja tym nadużyciom - uważa kierownik polskiej redakcji Deutsche Welle Bartosz Dudek. (tvn24.pl)

Wypowiedź Marxa może mieć wpływ na decyzje dotyczące ewentualnego obalenia celibatu. To przecież szycha w Watykanie, która ma tam sporo do powiedzenia. Jest jednym z papieskich doradców oraz przewodniczącym Rady Gospodarczej Stolicy Apostolskiej. Jego wypowiedź dotycząca celibatu już wywołała sporą dyskusją, a zasadność obowiązkowego bezżeństwa dwa tygodnie temu podważył też przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy. Watykanista dziennika "La Stampa" Domenico Agasso uważa jednak, że do zniesienia celibatu jeszcze długa droga, bo papieże nie chcą poruszać tego tematu. Być może jednak okazją do wprowadzenia ewentualnych zmian będzie przyszłoroczne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów.

Byłoby lepiej dla wszystkich, aby stworzyć możliwość dla księży żyjących w celibacie i żonatych księży. Nie chodzi tylko o powody seksualne. Dla życia niektórych księży byłoby to lepsze, gdyby nie byli samotni – wyjaśnił kardynał Marx. (Wirtualna Polska)