18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lawina rezygnacji

Boris Johnson PODA SIĘ DO DYMISJI! To koniec brytyjskiego rządu

07.07.2022  10:58
Boris Johnson poda się do dymisji
Boris Johnson poda się do dymisji Fot: Ben Cawthra/Sipa USA/East News

Stacja Sky News potwierdziła wcześniejsze doniesienia o rezygnacji szefa brytyjskiego rządu Borisa Johnsona. Według medialnych doniesień przygotowane jest oświadczenie, które jeszcze dzisiaj zostanie odczytane przez premiera Wielkiej Brytanii.

Ostatnie kilkadziesiąt godzin wstrząsnęło brytyjską polityką. Od środy decyzję o odejściu z rządu podjęło 50 jego członków. Rezygnacje złożyli m.in. minister zdrowia Sajid Javid, wiceminister zdrowia Edward Argar, minister finansów Rishi Sunak oraz minister ds. Walii Simon Hart.

Pozostałe rezygnacje dotyczą polityków na niższych szczeblach, lecz skala odejść jest tak ogromna, że obsadzenie tych miejsc innymi parlamentarzystami może być niemożliwe. Rząd może rozpaść się już w najbliższych godzinach.

Dymisja Borisa Johnsona

Stacja Sky News przekazała, że Boris Johnson "ugiął się pod polityczną presją" i wkrótce wygłosi przemówienie o swojej rezygnacji ze stanowiska szefa rządu. Według mediów coraz wyraźniej zaznaczają się podziały dotyczące tego, czy premier powinien dalej walczyć, czy też podać się do dymisji.

Na Downing Street przygotowywane jest oświadczenie o rezygnacji premiera Borisa Johnsona, choć nie wiadomo jeszcze, czy zostanie ono przez niego odczytane - donosi Sky News.

Boris Johnson zrezygnuje. Powiedział, że ustąpi, a nowy lider partii ma zostać wyłoniony przed październikową konferencją partii - przekazał w rozmowie ze Sky News jeden z polityków.

Brytyjski rząd zaczął się rozpadać po tym, jak potwierdziły się doniesienia, że Boris Johnson wiedział o zarzutach ciążących na parlamentarzyście Chrisie Pincherze dotyczących niewłaściwego zachowania seksualnego, a mimo to przyznał mu stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby nadzorującej przestrzeganie dyscypliny w klubie poselskim.