18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Diabelnie zaraźliwy!

Koronawirus z Amazonii - grozi nam powrót pandemii?

Wojciech Kozicki
12.02.2021  08:18
Brazylia. Koronawirus z Amazonii atakuje, minister zdrowia przesłuchiwany
Brazylia. Koronawirus z Amazonii atakuje, minister zdrowia przesłuchiwany Fot: Piotr Hukalo/East News

Koronawirus SARs-CoV-2 to już nie tylko „choroba z Wuhan”. Identyfikowane są kolejne mutacje i warianty wirusa, np. południowoafrykańska i brytyjska. Tymczasem naukowcy ostrzegają, że wyjątkowo niebezpieczny jest wariant COVID-19 z Amazonii. Czeka nas nawrót pandemii?

Brazylia zmaga się z wyjątkowo ostrą mutacją koronawirusa, a w kraju dochodzi do makabrycznych scen jak z horroru. Rząd brazylijski i medycy ostrzegają, że koronawirus z Amazonii stanowi globalne zagrożenie epidemiczne, ponieważ jest „trzykrotnie bardziej zaraźliwy od wersji wirusa, która zaczęła pandemię”. Na alarm bije m.in. brazylijski minister zdrowia Eduardo Pazuello.

Brazylijski koronawirus. Zaraźliwa odmiana z Amazonii

Jak informuje Polsat News, Pazuello był przesłuchiwany w brazylijskim Senacie w związku z niedawnym gwałtownym wzrostem liczby zakażeń w Brazylii. Jego zdaniem, skok zachorowań był nieoczekiwany, ale udało się opanować sytuację. Prognozował, że do czerwca zostanie zaszczepiona połowa populacji, a do końca 2021 roku zostaną zaszczepieni wszyscy w Brazylii. Przypominamy, że Brazylijczycy są szczepieni preparatem od Sinovac Biotech i AstraZeneca.

Jak przypomina TVP Info, policja i służby weryfikują, czy minister zdrowia może być współodpowiedzialny za pandemiczny dramat w Manaus w stanie Amazonas. Tysiące osób zmarło z braku leków, a zakażeni, którzy nie rokowali wyzdrowienia, nie byli przyjmowani do szpitali. Nastąpiło załamanie systemu opieki zdrowotnej, a Pazuello jest podejrzewany o zaniechania, które pogłębiły kryzys.

Szczepienie na koronawirusa

Czy szczepionka na COVID-19 powstrzyma brazylijskiego koronawirusa? Wciąż nie wiadomo, czy wariant amazoński można powstrzymać za pomocą szczepień. Jak na razie Pazuello uspokaja, że dostępne szczepionki powinny uodparniać na mutację wirusa, ale media i medycy zwracają uwagę, że skuteczność szczepionki wymaga jednak badań i potwierdzenia.

Jak pisze agencja Reuters, Instytut Butantan w Sao Paulo, który współpracował z Sinovac w testowaniu chińskiej szczepionki, oświadczył, że rozpoczął badania nad wariantem amazońskim, ale przez najbliższe dwa tygodnie nie będzie mógł wyciągnąć żadnych wniosków – podaje Polsat News.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze