Chce pozwać cały kraj

Breivik wyjdzie na wolność? Cierpi w więzieniu!

Wojciech Kozicki
16.09.2020  16:08
Breivik wyjdzie z więzienia? Cierpi w luksusowej celi
Breivik wyjdzie z więzienia? Cierpi w luksusowej celi Fot: AP/East News/NTB scanpix

Anders Breivik, a właściwie od niedawna Fjotolf Hansen, to diabeł wcielony. Dokonał ataku terrorystycznego, zabił kilkadziesiąt osób, ale chce wyjść wcześniej z więzienia i pozwać całą Norwegię.

Anders Breivik 22 lipca 2011 roku dokonał masakry na wyspie Utoya i w dzielnicy rządowej w Oslo, zabijając 77 osób. Skazano go na 21 lat więzienia za atak terrorystyczny, ale nie ma zamiaru odsiedzieć kary do końca. Jego prawnik uważa, że morderca ma prawo wystąpić do sądu o ocenę, czy konieczny jest dalszy pobyt w więzieniu.

Breivik w więzieniu... odsiedzi cały wyrok?

Breivik siedzi w więzieniu już prawie 10 lat. Uważa, że powinien wyjść na wolność, bo doskwierają mu negatywne skutki izolacji. Jeśli nie zostanie wypuszczony, zamierza pozwać państwo norweskie powołując się na Europejską Konwencję Praw Człowieka. 

To nie byłby pierwszy razy, gdy Breivik pozwałby Norwegię. W 2015 roku podał do sądu państwo norweskie o łamanie praw człowieka. Skarżył się, że ma bóle głowy i depresję. Narzekał także na zbyt starą konsolę do gier Playstation, za mało masła i kawy oraz brak dostępu do internetu. Żądał również wpuszczania gości do swojej celi, bo chce założyć rodzinę.

Warunki, w jakich przebywa Breivik nie zmieniły się zbytnio od czasu złożenia skargi o złe traktowanie. Tak zwane środki wyrównawcze przy tak długiej izolacji nie są skuteczne - oświadczył obrońca Breivika Oystein Storrvik. (rmf24.pl)
Zobacz także

 

Czytaj także