18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Napięta sytuacja

Brytyjskie wojsko trafi do Polski? Chcą nas chronić przed Putinem

21.01.2022  18:58
NATO wyśle armię do Polski?
NATO wyśle armię do Polski? Fot: Karasev Viktor/Shutterstock

Wielka Brytania planuje wysłanie do Polski oraz krajów bałtyckich setek żołnierzy, którzy mają odstraszać Rosję od ewentualnego ataku. Zwiększenie kontyngentu wojskowego może nastąpić już w najbliższych tygodniach.

PAP informuje, że NATO rozważa wysłanie dodatkowych wojsk do Polski oraz krajów bałtyckich. Nie jest jeszcze pewne, jaka decyzja zapadła podczas rozmów, jednak jak informują angielskie media, wkrótce do naszego kraju może trafić dodatkowe wsparcie militarne.

NATO rozważa pomoc

Zdaniem dziennika "Times" wysłanie wsparcia rozważa między innymi Wielka Brytania. W Polsce przebywa teraz 140 brytyjskich żołnierzy. Nieco więcej wojsk wysłano do Estonii, gdzie stacjonuje teraz 830 osób wyposażonych w czołgi, artylerię samobieżną, pojazdy wojskowe i personel wywiadowczy.

Jak informują brytyjscy dziennikarze, wkrótce do krajów zagrożonych agresją Kremla trafią kolejne "setki żołnierzy gotowych do walki". Armia ta ma być gotowa do udzielenia wsparcia już w najbliższym czasie.

Oni [NATO przyp. red.] zapytali o wzmocnienie EFP i misji NATO w krajach bałtyckich. Kraje zastanawiają się, co mogłyby zrobić. Jeśli byłby sojusznik NATO, do drzwi którego pukałyby rosyjskie wojska, wtedy byliby tam szybko - przekazuje anonimowe źródło cytowane przez "Times".

Wielka Brytania wysłała także wsparcie na Ukrainę. Wraz z żołnierzami trafiły tam dostawy sprzętu wojskowego.