18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Walczą o jego życie

BYŁY PREZYDENT GRUZJI W STANIE KRYTYCZNYM

Emilia Waszczuk
20.11.2021  12:41
Były prezydent Gruzji w stanie krytycznym
Były prezydent Gruzji w stanie krytycznym Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili jest w stanie zagrażającym życiu. Po trwającej 50 dni głodówce został przewieziony do szpitala wojskowego w Gori.

Micheil Saakaszwili po latach banicji zdecydował się na powrót do Gruzji. Do rodzinnego kraju, którego niegdyś był prezydentem, pojechał w związku z wyborami lokalnymi. Nie nacieszył się jednak wizytą - został natychmiast aresztowany i osadzony w kolonii karnej w Rustawi.

Polityk został zaocznie skazany na 6 lat pozbawienia wolności za rzekome nadużycia władzy. Gdy tylko pojawił się w Gruzji, służby postanowiły pociągnąć go do odpowiedzialności. Trafił do więzienia, w którym podobne kary odbywają inni urzędnicy państwowi.

Saakaszwili do Gruzji wrócił po ośmiu latach nieobecności. Na co dzień mieszka na Ukrainie, osiada też ukraińskie obywatelstwo.

Micheil Saakaszwili w stanie krytycznym

W odpowiedzi na aresztowanie były prezydent podjął protest głodowy. Po kilku tygodniach głodówki mężczyzna stracił przytomność i został umieszczony w szpitalu więziennym. Jego stan był jednak tak zły, że trzeba było przewieźć go do bardziej wyspecjalizowanej kliniki. Teraz o życie polityka walczą lekarze ze szpitala wojskowego w Gori.

Pozostający w stanie krytycznym Saakaszwili zdecydował o zakończeniu protestu głodowego, o czym poinformował jego adwokat Dito Sadzagliszwili. Osobisty lekarz byłego prezydenta potwierdza, że stan polityka może zagrażać jego życiu. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej