18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Potworny atak pandemii

COVID wraca. Chiny ogłaszają MEGA LOCKDOWN

15.03.2022  15:00
Koronawirus w Chinach. Pandemia i lockdown wracają z hukiem
Koronawirus w Chinach. Pandemia i lockdown wracają z hukiem Fot: Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News

Kiedy koniec pandemii koronawirusa? Niestety, okazuje się, że patogen z Wuhan znów atakuje w Chinach. Tamtejsze władze zmagają się z rekordowym covidowym kryzysem i wprowadzają lockdown, który obejmie 51 milionów ludzi. Chińska gospodarka już jęczy z bólu, a za chwilę otrzyma być może nokautujący cios...

Koronawirus w Chinach uderzył wyjątkowo brutalnie. To najgorszy kryzys covid od wybuchu pandemii, a w kolejnych chińskich miastach padają dobowe rekordy zakażeń. Potwierdzono, że nastąpił aż czterokrotny skok w ciągu tygodnia. Jak podaje Wirtualna Polska, „nałożono lockdown na całą północno-wschodnią prowincję Jilin, gdzie mieszkają 24 miliony ludzi oraz w miastach Shenzhen i Dongguan, zamieszkanych przez kolejno 17,5 i 10 milionów osób”.

Koronawirus w Chinach. Lockdown i chińska gospodarka

Wirusolog z Szanghaju Zhang Wenhon uważa, że to „najtrudniejszy moment od początku pandemii”. Podobnego zdania są eksperci od gospodarki Chin, którzy prognozują, że lockdown pochłonie w sumie nawet 2% PKB Chin. Liczne zakłady produkcyjne zostaną zamknięte. Potwierdzono, że tajwański międzynarodowy producent podzespołów i komponentów elektronicznych Foxconn (dostawca Apple) zamyka fabryki w Chinach. Produkcję w Chinach wstrzymują również Volkswagen i Toyota. Przestaną działać też fabryki w mieście Shenzhen, które jest ośrodkiem technologicznym i produkcyjnym nazywanym "chińską Doliną Krzemową".

Zamknięcie fabryk związane jest ze "strategią Xi Jinping zero-covid, która wymaga blokad w całym mieście, masowych testów i skrupulatnego śledzenia kontaktów za każdym razem, gdy zostanie wykryte zakażenie" – wyjaśnia Businessinsider.pl

Z wirusem zmaga się także Hongkong, gdzie dominujący jest Omikron. W poniedziałek 14 marca odnotowano tam 26 908 nowych przypadków i 286 zgonów.

Dzień wcześniej Chiny nałożyły wszystkim 17,5 milionom mieszkańców miasta Shenzhen siedmiodniową blokadę z trzema rundami testów. Cały transport publiczny jest wstrzymany, a wszystkie firmy, z wyjątkiem tych zapewniających podstawowe usługi, będą zamknięte do 20 marca  - informuje Wirtualna Polska.