18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pandemia covid zaczyna się od nowa?

Nowy wariant koronawirusa. Jest odporny na przeciwciała

Wojciech Kozicki
27.05.2021  07:44
COVID-19 wraca. Nowy wariant koronawirusa odporny na przeciwciała
COVID-19 wraca. Nowy wariant koronawirusa odporny na przeciwciała Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wydaje wam się, że to koniec pandemii COVId-19? Niestety, wciąż pojawiają się nowe warianty i mutacja koronawirusa, które stanowią poważne zagrożenie epidemiczne. W Brazylii odkryto nowy groźny szczep tego patogenu, który jest odporny na przeciwciała u ozdrowieńców.

Brazylia i kolejny nowy wariant koronawirusa. Brazylijscy wirusolodzy odkryli patogen mogący pochodzić z groźnego szczepu z Manaus. „El Mundo”, powołując się na informacje WHO, ostrzega, że nowy wariant jest odporny na przeciwciała pojawiające się po przechorowaniu COVID-19. Potwierdzono, że wariant zawiera mutację L452R związaną z większym potencjałem w zakażaniu ludzi.

Nowy koronawirus odporny na przeciwciała

Brazylijskie Towarzystwo Wirusologii (SBV) podaje, że wspomniany nowy wariant koronawirusa szybko się rozprzestrzenia, został wykryty już na terenie 21 gmin stanu Sao Paulo na południowych wschodzie kraju.

Badacze wskazali, że prawdopodobnie nowy wariant pochodzi od szczepu odkrytego po raz pierwszy w położonym w Amazonii mieście Manaus. Od kilku miesięcy dziesiątkuje on brazylijską populację – podaje Business Insider.

Koronawirus w Brazylii

Do tej pory w Brazylii odnotowano 452 tys. ofiar śmiertelnych koronawirusa oraz 16,2 mln infekcji. W samym Sao Paulo na covid zachorowało 3,2 mln., a ponad 109 tys. osób zmarło. Jak dodaje radiozet.pl, Ameryka Południowa jest jedynym regionem świata, w którym liczba nowych infekcji gwałtownie rośnie w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

Badacze wskazali, że prawdopodobnie nowy wariant pochodzi od szczepu odkrytego po raz pierwszy w położonym w Amazonii mieście Manaus. Od kilku miesięcy dziesiątkuje on brazylijską populację – informuje Radio ZET.