18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Palacze zgaszeni!

COVID-19 zabija palaczy? Szokujące badania

Bartłomiej Ciepielewski
19.11.2020  12:09
Palenie zabija
Palenie zabija Fot: Sergii Sobolevskyi/Shutterstock

Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu. Najnowsze badania wskazują na to, że regularne puszczanie dymka, zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem i prowadzi do ciężkiego przebiegu COVID-19.

Toksyczne związki wchłaniane do naszego organizmu podczas palenia, mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Osłabiony trującymi związkami organizm może gorzej radzić sobie z chorobami płuc, takimi jak na przykład COVID-19.

Palenie papierosów, a zakażenie koronawirusem

Nowe badania przeprowadzone w amerykańskim Centrum Medycyny Regeneracyjnej szczegółowo odtwarzają proces zakażenia dróg oddechowych u palaczy. Naukowcy stworzyli wizualizację górnej części układu oddechowego. Widać na niej jak łatwo podczas zaciągania się dymkiem, do naszych płuc docierają zanieczyszczenia, bakterie i wirusy.

Nasz model odtwarza górną część dróg oddechowych, która jest pierwszym miejscem, w które uderza wirus. Jest to część, która wytwarza śluz służący do wyłapywania wirusów, bakterii i toksyn - poinformowała szefowa zespołu naukowego, Brigitte Gomperts.

Badacze sprawdzali na przykładzie hodowli komórkowych, jak dym papierosowy wpływa na nasilenie przebiegu choroby. Z badań wynika, że nawet palenie przez kilka minut dziennie, przyczynia się do poważniejszego przebiegu COVID-19. Powodem tego jest blokowana u palacza, aktywność białek w układzie oddechowym. Czas najwyższy rzucić palenie.