18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ojciec będzie mógł być ojcem?

Celibat będzie zniesiony? Przełomowa decyzja w Watykanie

27.10.2019  12:50
Celibat w Kościele będzie zniesiony? Bóg raczy wiedzieć...
Celibat w Kościele będzie zniesiony? Bóg raczy wiedzieć... Fot: Laski Diffusion/East News

Kościół jest gotowy na wielkie zmiany i reformy. Synod Biskupów na temat Amazonii zdecydował, że wkrótce ma być dozwolone wyświęcanie na księży żonatych stałych diakonów. Czy celibat zostanie całkowicie zniesiony?

Zniesienie celibatu jest od jakiegoś czasu dyskutowane w Watykanie, ale najwyraźniej nadszedł czas decyzji. W dokumencie podsumowującym Synod Biskupów, znalazł się zapis o możliwości wyświęcania mężczyzn, którzy mają „rodzinę prawnie założoną i trwałą". Muszą również być wybrani i uznani przez wspólnotę.

Jak podaje „Wirtualna Polska”, ten dokument to podstawa do adhortacji apostolskiej, którą papież Franciszek napisze jeszcze w tym roku.

Zniesienie celibatu jak na razie miałoby nastąpić jedynie na terenach Amazonii. Ma to rozwiązać problem braku duchownych w tamtym regionie. Czy to jednak początek rewolucji w Kościele na całym świecie? Jeszcze w styczniu papież Franciszek zapowiadał, że do tego nie dopuści, a „celibat jest darem dla Kościoła".

Ta zmiana wydaje się nieunikniona, śluby czystości są coraz rzadziej przestrzegane. Jak przypomina Newsweek, w Niemczech już połowa duchownych jest aktywna seksualnie, ale połowa z nich to geje. W krajach takich jak np. Francja, z powodu celibatu, coraz mniej mężczyzn decyduje się na święcenia, a wkrótce może zabraknąć księży do odprawiania mszy.

Przypomina mi się zdanie św. Pawła VI: „Wolałbym oddać życie niż zmienić prawo o celibacie”. Przypomniało mi się to i chcę to powiedzieć, ponieważ jest to odważne zdanie, w trudniejszym momencie niż ten w 1968-1970 roku. Osobiście uważam, że celibat jest darem dla Kościoła. Po drugie, nie zgadzam się z dopuszczeniem opcjonalnego celibatu – powiedział papież Franciszek w styczniu 2019 roku. (pch24.pl)

Przeczytaj więcej
Komentarze