18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Co tam się dzieje?!

Chaos na granicy. "Polacy nas łapali, bili i wypychali"

24.09.2021  18:51
Dramat na polsko-białoruskiej granicy
Dramat na polsko-białoruskiej granicy Fot: Laski Diffusion/Laski Diffusion/East News

Brytyjska stacja BBC wyemitowała reportaż, opisujący sytuację na polsko-białoruskiej granicy. Jak relacjonują migranci, zarówno polskie, jak i białoruskie służby stosują wobec nich przemoc i agresję. Przy granicy zmarły już cztery osoby.

Od kilku tygodni na polsko-białoruskiej granicy trwa kryzys migracyjny. Sprawie postanowili przyjrzeć się brytyjscy dziennikarze, którzy dotarli w samo centrum wydarzeń, by dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda sytuacja.

Materiał wyemitowany przez BBC rozpoczyna się od wyjaśnienia przyczyn wschodniego kryzysu. Reporterzy podkreślają, że ściąganie migrantów to prowokacja dokonana przez reżim Łukaszenki. Celem tych działań ma być destabilizacja sytuacji w regionie. Jest to również odpowiedź na sankcje zastosowane przez Unię Europejską.

BBC relacjonuje kryzys na granicy

Dziennikarze BBC zdołali również porozmawiać z kilkoma migrantami, którzy opowiedzieli o ostatnich działaniach białoruskich służb.

Zabierali nas w nocy, czasem o ósmej, czasem dziewiątej lub dwunastej. Sprawdzali, gdzie jest polska policja. Mówili: "w tę stronę nie ma policji". Mówili, że musimy przejść przez te druty. Czołgaliśmy się pod spodem i próbowaliśmy przedostać się głębiej, unikając polskiej policji, wiedząc, że jeśli nas zatrzymają, to cofną nas za granicę - opowiada mężczyzna, który przedstawił się jako obywatel Kamerunu.

Jeden z rozmówców twierdzi, że chciałby wrócić do domu, lecz nie ma takiej możliwości, bo białoruskie służby przejęły jego paszport i kartę SIM.

Grali nami jak piłką. Białorusini nas bili i wypychali do Polski. Polacy nas łapali, bili i wypychali na Białoruś - mówią bohaterowie materiału.

BBC informuje w swoim materiale, że Polska zalegalizowała stosowanie tak zwanych pushbacków, które polegają na wypychanie imigrantów, który przechodzą na polską granicę. Procedura ta łamie prawo międzynarodowe.