18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Międzynarodowy Trybunał Karny

Chcą skazać Putina! "Zbrodniarz, akty ludobójstwa"

25.02.2022  08:56
Chcą skazać Putina za zbrodnie wojenne. Wydał rozkaz mordowania cywilów na Ukrainie
Chcą skazać Putina za zbrodnie wojenne. Wydał rozkaz mordowania cywilów na Ukrainie Fot: Pawel Wodzynski/East News

Trwa drugi dzień ataku na Ukrainę, rośnie liczba ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej. Tymczasem pojawiają się kolejne głosy, że prezydent Putin powinien być ścigany i osądzony za zbrodnie wojenne. Sytuację na Ukrainie monitoruje Międzynarodowy Trybunał Karny!

Władimir Putin to potwór, dla którego życie kobiet i dzieci nie ma znaczenia. Udowodnił to już np. w Gruzji i Syrii, a teraz ujawnia swoją diaboliczną twarz, wydając rozkaz zabijania cywilów na Ukrainie. Tym razem może jednak wreszcie zostać ukarany za swoje zbrodnie. Kanał Nexta podaje, że Międzynarodowy Trybunał Karny monitoruje rozwój wydarzeń na Ukrainie i prawdopodobnie zostanie wszczęte śledztwo ws. aktów ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości oraz zbrodni wojennych popełnionych na jej terytorium.

Putin oficjalnie zbrodniarzem wojennym? Chcą go skazać

Wiceszef Sejmowej Komisji Obrony Narodowej oraz były wiceszef MON Bartosz Kownacki ogłosił, że złożył zawiadomienie do Międzynarodowego Trybunału Karnego i Polskiej Prokuratury, o ściganie Putina i jego administracji za wszczęcie wojny napastniczej. Chce w ten sposób „odciąć rosyjską administrację od europejskich salonów”.

Liczę na to, że Polska, ale i inne państwa europejskie, państwa cywilizowane, będą zmuszone do tego, by traktować pana Putina i jego reżim jako zbrodniarzy. Przypomnę, jak zachód traktował m.in. Slobodana Milosevica, jak traktował wielu innych zbrodniarzy, którzy byli sądzeni lub eliminowani z życia fizycznie. W przypadku Putina nie ma wątpliwości, kiedy spojrzymy na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, że doszło już do wojny stricte napastniczej, niepozorowanej, nieudawanej, tylko regularnego ataku na ludność cywilną Ukrainy bez żadnego powodu – powiedział Kownacki w „Rozmowie dnia”.

W specjalnym wydaniu Porannej rozmowy w RMF FM ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca nazwał Putina wprost „zbrodniarzem wojennym”, ponieważ rosyjski polityk dał rozkaz, by zabijać cywilów na Ukrainie.

Nie wyobrażam sobie, że Ukraina w tej chwili miała prowadzić jakieś rozmowy z Rosją. Wczoraj prezydent Zełenski próbował skontaktować się z Putinem, ale do takiej rozmowy nie doszło, nie wyobrażam sobie, żeby doszło do niej w tej chwili. Putin to zbrodniarz wojenny - jeżeli dał rozkaz, żeby zabijać cywilów na Ukrainie i okupować Ukrainę, to jest zbrodniarz wojenny – powiedział Deszczyca w RMF FM.

Czy jednak możliwe jest postawienie Putina przed sądem? Przypominamy, że nazwano go już zbrodniarzem wojennym, gdy Rosja wkroczyła do Syrii, a raport opublikowany przez organizację Human Rights Watch jednoznacznie wykazał, że rosyjskie wojsko pod rozkazami Putina dopuściło się zbrodni na cywilach i zbrodni przeciwko ludzkości.

Putin podkreśla jednak, że na Ukrainie to nie on jest agresorem, a jedynie prowadzi „specjalną operację militarną” opartą na normie art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych oraz działa w obronie Rosji.

A może zamiast sądu jest mu potrzeby po prostu lekarz?

Czytaj także