18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Trump miał rację

Chiny PRZYZNAŁY się do ukrywania wirusa! "Niszczyliśmy próbki"

Wojciech Kozicki
15.05.2020  18:45
Koronawirus w Chinach - rząd ukrywał informacje o COVID-19
Koronawirus w Chinach - rząd ukrywał informacje o COVID-19 Fot: Facebook/China Xinhua News

Skąd wziął się koronawirus i jakie jest jego źródło? Kolejne kraje i politycy oskarżają Chiny i laboratorium w Wuhan. Czy Donald Trump miał rację? Okazuje się, że jego oskarżenia, to nie teorie spiskowe, bo Chińczycy właśnie przyznali się do niszczenia próbek SARS-CoV-2.

Koronawirus pochodzi z Chin, to tam zaczęła się pandemia i nie ma co do tego wątpliwości. Jednak czy winne jest laboratorium w Wuhan (Wuhan Institute of Virology) i przeprowadzane tam badania koronawirusów pochodzących od nietoperzy? Okazuje się, że może być w tym ziarno prawdy i tym razem Chiny oficjalnie to potwierdzają.

Chiny ukrywały koronawirusa?

Liu Dengfeng z chińskiej Krajowej Komisji Zdrowia oficjalnie potwierdził, że Chiny nakazały niektórym laboratoriom zniszczenie próbek koronawirusa na wczesnym etapie epidemii. Nie ukrywa również, że dokonywali tego w nieautoryzowanych laboratoriach. Jego zdaniem, niszczenie próbek było konieczne, by "zapobiec ryzyku związanemu z bezpieczeństwem biologicznym w laboratoriach", oraz by "zapobiec kolejnym katastrofom wywołanym przez niezidentyfikowane patogeny".

Liu Dengfeng powiedział, że już w grudniu odnotowano pierwsze przypadki COVID-19 w Chinach, wtedy jeszcze choroby nierozpoznanej, a państwowe instytucje pracowały nad identyfikacją patogenu.

Prezydent USA Donald Trump i amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo oskarżali Chiny, że ukrywały informacje o koronawirusie na wczesnym etapie epidemii, przez co świat stracił wiele tygodni w walce z patogenem i kosztowało to życie wielu ludzi. Twierdzą też, że gdyby Chiny przekazały próbki wcześniej, naukowcy z całego świata mogliby już szukać metod leczenia i pracowaliby nad lekami i szczepionką.

Bazując na obszernych badaniach i opiniach ekspertów, zdecydowaliśmy się uznać go za patogen klasy drugiej, tj. silnie chorobotwórczy, i wdrożyliśmy procedury bezpieczeństwa biologicznego w kwestii pobierania próbek, transportu i aktywności o charakterze eksperymentalnym, a także w kwestii niszczenia próbek – cytuje Dengfenga "South China Morning Post".

Scmp.com ujawnia również, że chińskie władze już na początku grudnia 2019 roku rozsyłały do prywatnych laboratorium próbki koronawirusa w celu zidentyfikowania nowego patogenu. Gdy okazało się, że to to koronawirus podobny do SARS, laboratoria dostały nakaz zniszczenia próbek.

Przeczytaj więcej
Komentarze