18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowa wojna wisi w powietrzu

Chiny zaatakują Tajwan? Ruszyły zbrojne manerwy

Wojciech Kozicki
03.08.2022  11:22
Chiny zbrojnie zaatakują Tajwan? Nancy Pelosi może sprowokować nową wojnę
Chiny zbrojnie zaatakują Tajwan? Nancy Pelosi może sprowokować nową wojnę Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER - xchińskie okręty wojenne

Szefowa Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przyleciała na Tajwan, a Chiny drastycznie eskalują napięcie. Wybuchnie wojna Chin z Tajwanem? Dochodzi do kolejnych niepokojących incydentów i prowokacji, nadal trwają chińskie wojskowe manerwy z ostrą amunicją.

Niepodległość Tajwanu doprowadza Chiny do czerwoności. Nancy Pelosi przebywa z wizytą na Tajwanie, a Chińczycy wydają się dążyć do wybuchu wojny. Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Chin Xi Jinping mówi o prowokacjach ze strony „amerykańskich reakcjonistów” i ogłosił wojskowe ćwiczenia wojskowe morskie i powietrzne w pobliżu Tajwanu. Są to manewry z ostrą amunicją. Tajpej bije na alarm, że tajwańskie wody terytorialne już zostały naruszone przez armię chińską, która "zagraża porządkowi międzynarodowemu”. Hirokazu Matsuno sekretarz gabinetu głównego Japonii Wezwał do "pokojowego rozwiązania problemu po drugiej stronie cieśniny".

Chiny chcą wojny z Tajwanem? Wizyta Nancy Pelosi

Przypominamy, że Chiny wciąż uważają Tajwan za swój. Czy wykorzystają wizytę Pelosi jako pretekst do ataku na terytorium Tajwanu? Tajwański resort obrony właśnie poinformował, że 21 chińskich samolotów wojskowych, w tym 18 myśliwców, naruszyło strefę identyfikacji powietrznej. Mogą one zagrozić  miastom i portom. Co więcej, jak podaje Polsat News, tuż przed wylądowaniem samolotu Pelosi w Tajpej, chińska telewizja państwowa CGTN poinformowała, że myśliwce sił powietrznych ChRL Su-35 przelatują nad Cieśniną Tajwańską. Tajwan wysłał swoje samoloty bombowe, by monitorować sytuację. Tajwański resort obrony ogłosił, że armia jest w stanie gotowości bojowej, a działania Chin spotkają się z kontrdziałaniami.

Polsat News informuje, że „wśród 21 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia od południowego zachodu ADIZ, znalazło się dziesięć myśliwców Shenyang J-16, osiem Shenyang J-11, jeden samolot wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500, jeden samolot Shaanxi Y-8, oraz jeden Shaanxi Y-9”. Władze Chin twierdzą, że bronią swojej suwerenności i terytorialnej integralności, a Chiny są usprawiedliwione, by zrobić to co należy”, a strona amerykańska musi ponieść odpowiedzialność.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych natomiast oświadczyło, że wizyta Pelosi poważnie szkodzi pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej, oraz "ma poważny wpływ na polityczne podstawy stosunków Chiny-USA i poważnie narusza suwerenność i integralność terytorialną Chin – pisze Wirtualna Polska.

Prof. Zbigniew Lewicki, politolog i amerykanista w rozmowie z „Faktem” ostrzegł, że wizyta Pelosi jest bardzo ryzykowna i może doprowadzić do sytuacji, gdy Chiny udzielną wsparcia Rosji na terytorium Ukrainy, by zagrać Amerykanom na nosie. Nie sądzi jednak, że Chiny zbrojnie zaatakują Tajwan.

Wyrażamy uznanie dla Tajwanu za to, że jest jednym z najbardziej wolnych społeczeństw na świecie. Wizyta naszej delegacji Kongresu na Tajwanie honoruje niezachwiane wsparcie Ameryki dla żywej demokracji Tajwanu - przekazano w oświadczeniu wydanym przez biuro przewodniczącej Izby Reprezentantów USA po wylądowaniu amerykańskiej delegacji na lotnisku w Tajpej.