18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Spore kłopoty

Co zatrzymało armię Putina? Znaleźli słaby punkt

08.03.2022  18:57
Korupcja rozkłada Rosję
Korupcja rozkłada Rosję Fot: KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Rosyjska "operacja" planowana od lat przez Władimira Putina miała być spełnieniem jego marzeń, tymczasem okazała się gwoździem do trumny. POLITICO ujawnia, co sprawiło, że rosyjski przywódca zaliczył zapewne największą w swojej karierze porażkę.

Eksperci donoszą, że Moskwa błędnie oszacowała wolę walki oraz zdolności obronne Ukrainy. Polina Beliakowa z Uniwersytetu Tuftsa uważa, że do złej analizy, a także kłopotów w trakcie walki mogła doprowadzić powszechna korupcja.

Już w pierwszych dniach wojny w Ukrainie pojawiły się informacje, że rosyjscy wojskowi dostali przeterminowane 7 lat racje żywnościowe. Większość firm zajmujących się dostarczaniem żywności dla armii Putina powiązana jest z oligarchą Jewgienijem Prigożynem, kojarzonym także z Grupą Wagnera.

Rosyjska opozycja jeszcze przed wojną zarzucała Prigożynowi liczne oszustwa na państwowych przetargach. Dzięki różnego rodzaju przekrętom udało mu się zarobić setki milionów dolarów. Beliakowa zaznacza, że jedzenie, które dostaje wojsko, jest gorsze od tego w więzieniach.

Korupcja rozkłada Rosję

Autorka artykułu podała także przykład z 2012 roku, kiedy to rosyjski koncern zbrojeniowy otrzymał 26 milionów dolarów na rozwój systemu służącego do przechwytywania pocisków. Prace nad wojskową technologią nigdy się nie rozpoczęły, a koncern podpisał fałszywe kontrakty z rozmaitymi firmami krzakami.

Korupcja jest też obecna na szczeblu politycznym, gdzie wpływa na głównych urzędników wojskowych prezydenta Władimira Putina. Niedawne dochodzenia wykazały, że majątki wysokiej rangi przedstawicieli resortu obrony są nieproporcjonalne do ich zarobków, co sugeruje korupcję - wskazała Beliakova.

Krążą także opinie, że osoby z otoczenia Władimira Putina starają się nie przekazywać mu opinii, które mogą go rozczarować. To mogło sprawić, że rosyjski przywódca podjął błędne decyzje ws. Ukrainy.