18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Czarnobyl płonie.

Ogień w najbardziej skażonej strefie, radioaktywne cząstki w powietrzu

Emilia Waszczuk
13.04.2020  12:45
Ogień w najbardziej skażonej strefie, radioaktywne cząstki w powietrzu
Ogień w najbardziej skażonej strefie, radioaktywne cząstki w powietrzu Fot: VOLODYMYR SHUVAYEV/AFP/East News

Trwa pożar w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Ogień wdarł się już na najbardziej skażone tereny.

Bardzo złe informacje z Ukrainy. Od ponad tygodnia straż pożarna walczy z pożarem zamkniętej strefy wokół elektrowni w Czarnobylu. Ogień pojawił się w lesie w zeszłą sobotę. Początkowo mowa była o 20 hektarach objętych żywiołem, teraz jest to już kilka tysięcy. Co gorsza, stało się to, czego wszyscy się obawiali - płomienie przedostały się do Czerwonego Lasu.

To najmocniej skażona część strefy wokół elektrowni, w której po wybuchu w 1986 roku na drzewach osiadły radioaktywne pyły, zabarwiając je na czerwono.

Pożar dotrze do elektrowni?

Jak informują napromieniowani.pl, w poniedziałek 13 kwietnia ogień, mimo usilnych działań Ukraińców, dostał się do Czerwonego Lasu i jest już zaledwie pół kilometra od miasta Prypeć. Niestety, wraz z dymem, z drzew uwalniane są radioaktywne cząstki, które dostają się do atmosfery.

Jak na razie pożar nie stanowi jednak zagrożenia dla nikogo, poza strażakami, którzy walczą z żywiołem. Promieniowanie ma charakter lokalny, a cząstki, które przedostają się do atmosfery, zostają rozrzedzone do tego stopnia, że są niemal niewykrywalne.

Z ogniem w strefie wokół Czarnobyla walczy kilkuset strażaków. Do gaszenia pożaru zaangażowano około 90 pojazdów, śmigłowce i samoloty, a nawet pojazdy inżynieryjne na bazie czołgów.

Zobacz także

logo Tu się dzieje