18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Śmiertelna zaraza

Tajemnicza choroba atakuje kolejny kraj. Sytuacja jest poważna

16.06.2021  10:16
"Czarny grzyb" atakuje kolejne kraje
"Czarny grzyb" atakuje kolejne kraje Fot: stockpexel/Shutterstock

Mukormykoza, czyli tak zwany "czarny grzyb" to choroba atakująca osoby, które przechodziły COVID-19. Tajemnicza grzybica pierwszy raz została zdiagnozowana w Indiach, lecz ostatnio rozprzestrzeniła się także poza granice tego kraju. Jej śmiertelność szacowana jest na około 50 procent.

"Czarny grzyb" staje się coraz poważniejszym zagrożeniem nie tylko w Indiach, ale na całym świecie. Niedawno o walce z nową chorobą poinformowały władze Omanu. Wysoce zaraźliwy wariant koronawirusa wraz z szalejącą mukormykozą oraz kiepską służbą zdrowia sprawiły, że kraj jest na granicy wytrzymałości.

Liczba zakażeń oraz ciężkich przypadków COVID-19 osiągnęła w tym kraju rekordowe wyniki. Lekarze z Omanu informują, że placówki medyczne coraz częściej odmawiają pacjentom hospitalizacji ze względu na brak łózek, leków oraz niezbędnego sprzętu medycznego.

Czarny grzyb atakuje kolejne kraje

Mukormykoza to choroba wywoływana przez grzyby występujące w środowisku. Infekcji najczęściej ulegają osoby z osłabioną odpornością. Grzybica rozwija się głównie w nosie i zatokach, ale może atakować także oczy, a nawet mózg. Zaawansowane stadium choroby daje niskie szanse na pełne wyleczenie.

Śmiertelność po zakażeniu "czarnym grzybem" wynosi około 50 proc. Do środków ostrożności, które pozwolą zmniejszyć szanse na zarażenie, zalicza się odpowiednią higienę, noszenie maseczek, a także zakrywanie ciała podczas prac w ogrodzie. Grupa grzybów wywołujących mukormykozę spotykana jest głównie w glebie oraz gnijącym materiale organicznym.

Czytaj także
Przeczytaj więcej